Urząd Zamówień Publicznych ma dzisiaj przedstawić rządowi propozycję przepisów regulujących zasady składania ofert w polskich przetargach przez wykonawców spoza UE. To krok do uregulowania w polskim prawie konsekwencji precedensowego wyroku w sprawie Kolin (C–652/22), w którym TSUE przesądził, że firmy z państw takich jak Chiny nie mają zagwarantowanego prawa do ubiegania się o unijne zamówienia.
Do czasu wydania tego rozstrzygnięcia uznawano, że wszystkim uczestnikom przetargu, niezależnie od kraju ich pochodzenia, należy się takie samo traktowanie. TSUE odszedł od tego modelu i wskazał, że zasada równego traktowania dotyczy wyłącznie państw UE oraz państw – sygnatariuszy porozumienia WTO ws. zamówień rządowych (GPA).
Projekt ustawy implementujący wyrok TSUE
– Wyrok dotyka udziału w przetargach podmiotów z państw trzecich. Jest bardzo duże oczekiwanie przedsiębiorców, jeśli chodzi o tę zmianę. Na razie wydaliśmy komunikaty dla opinii publicznej, by poinformować rynek, jak na ten moment należy wdrażać wyrok TSUE – powiedziała w piątek Agnieszka Olszewska, prezes UZP.
– Chcemy trwale wdrożyć ten wyrok przez modyfikację ustawy, tak aby już nie budziło niczyich wątpliwości, jak ten wyrok ma być realizowany – wyjaśniła prezes UZP.
UZP stawia na edukację
Agnieszka Olszewska ujawniła również swoje pomysły na bardziej efektywną realizację przepisów o zamówieniach publicznych. Jej zdaniem problem nie leży w ich wadliwej konstrukcji, ale w stosunkowo niskiej świadomości tych, którzy są zobligowani do ich stosowania. Według niej postępowania przetargowe powinny być prowadzone bardziej efektywnie i sprawnie. Realizacji tego celu ma ułatwić powołana przez UZP Akademia Zakupów Publicznych.
– W ramach Akademii Zakupów Publicznych traktujemy zamówienia szerzej niż tylko jako procedurę opisaną w ustawie. Patrzymy na zamówienia publiczne jak na proces zakupowy, który zaczyna się znacznie wcześniej niż publikacja ogłoszenia i kończy znacznie później niż podpisanie umowy z wykonawcą. Stąd też działania w ramach akademii dotyczyć będą m.in. kwestii okołozamówieniowych, które mają wpływ na przebieg postępowania, a o których wiedza może pomóc zamawiającym w codziennej pracy – tłumaczyła prezes.
W 2025 r. urząd ma w planach przeszkolić ponad 8 tys. osób w ramach 70 różnych wydarzeń. Prezes Olszewska wyraziła nadzieję, że zaproponowane przez nią działania w pewnym stopniu wpłyną również na liczbę odwołań składanych przez przedsiębiorców od decyzji przetargowych. Ubiegły rok zakończył się rekordowo wysoką liczbą spraw rozpatrywanych przez Krajową Izbę Odwoławczą – było ich o ok. 30 proc. więcej niż w 2023 r. ©℗