KE zbada pomoc państwa dla C. Hartwig Katowice

16 lipca 2008

Komisja Europejska (KE) ogłosiła dziś, że wszczyna formalne postępowanie, które ma wyjaśnić legalność pomocy państwa udzielonej przedsiębiorstwu spedycyjnemu C. Hartwig Katowice.

KE zapowiedziała, że szczególnie uważnie zbada działania podjęte przez spółkę PKP Cargo na korzyść C. Hartwig Katowice - w tym cenę, jaką państwowa firma kolejowa ma zapłacić za przejęcie C. Hartwig Katowice.

Poza tym KE ma podejrzenia, że także podwyższenie kapitału spedytora, sfinansowanie jego długu przez emisję akcji i udzielenie gwarancji dla pożyczki "prowadzą do przewagi konkurencyjnej C. Hartwig Katowice".

KE bada trzy aspekty sprawy: pożyczkę udzieloną przez polski rząd na restrukturyzację C. Hartwig Katowice, wspierające działania PKP Cargo oraz rezultaty przejęcia spedytora dla PKP Cargo. Ma orzec, czy zostanie ono przeprowadzone w "normalnych warunkach rynkowych" i nie doprowadzi do sprzecznej z przepisami przewagi PKP Cargo.

Wszczęcie postępowania wyjaśniającego umożliwi każdej z zainteresowanych stron wyrażenie swojej opinii

Komisja dotychczas nie otrzymała wystarczających informacji, by ocenić, czy C. Hartwig Katowice posiada środki własne konieczne do sfinansowania procesu restrukturyzacji. Zbada również - podobnie jak w przypadku pomocy dla polskich stoczni - czy rząd może udowodnić, że środki restrukturyzacyjne przywrócą długoterminową rentowność C. Hartwig Katowice.

Wszczęcie postępowania wyjaśniającego umożliwi każdej z zainteresowanych stron wyrażenie swojej opinii. Nie przesądza ono o ostatecznej decyzji, którą podejmie KE.

Jak powiedział rzecznik prasowy PKP Cargo Ryszard Wnukowski, PKP Cargo od 2006 roku rozważa możliwość nabycia udziałów w C. Hartwig Katowice.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381425mega.png
Źródło: PAP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.