Były prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva powinien wygrać drugą turę wyborów na urząd szefa państwa - wynika z opublikowanego w środę sondażu ośrodka badawczego IPEC.

Sondaż wyborczy w Brazylii. Prowadzi Lula da Silva

Według przeprowadzonego wśród 2 tys. obywateli sondażu zaplanowaną na 30 października drugą turę wyborów lewicowy polityk wygra z poparciem na poziomie 51 proc. W badaniu tym 43 proc. stwierdziło, że zamierza oddać swój głos na obecnego prezydenta Jaira Bolsonaro.

W niedzielę Lula otrzymał w pierwszej turze wyborów 48,4 proc. poparcia, zaś Bolsonaro 43,2 proc.

Lula da Silva, który przewodził sondażom również przed pierwszą turą, pełnił przez dwie kadencje urząd prezydenta Brazylii, pomiędzy 2003 r. a 2011 r. Jego rządy charakteryzowały się wdrażaniem programu reform służących wyrównywaniu nierówności społecznych. Dzięki temu zyskał popularność u szerokiego grona obywateli, a ustępując z funkcji cieszył się poparciem 80 proc. społeczeństwa.

Kara za udział w aferze korupcyjnej

W 2018 r. Lula da Silva rozpoczął odsiadywanie kary ponad 8 lat więzienia za udział w aferze korupcyjnej. Trzy lata później Sąd Najwyższy Brazylii unieważnił ten wyrok, a niebawem lewicowy polityk ogłosił swój udział w wyborach prezydenckich.

Portal UOL wskazuje, że w społeczeństwie nie słabną emocje przed drugą turą wyborów. Odnotowuje, że w środę policja w stanie Sao Paulo zatrzymała sympatyka Luli, który podczas ulicznej sprzeczki na temat wyborów zabił nożem zwolennika prezydenta Bolsonaro.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ sp/