Firmy gazowe i naftowe charakteryzuje groteskowa chciwość - powiedział w środę na konferencji prasowej sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, nawołując jednocześnie do opodatkowania "nadmiernych zysków" tych firm przez rządy na całym świecie.

"To niemoralne, że firmy naftowe i gazowe osiągają rekordowe zyski na tym kryzysie energetycznym" - oświadczył Guterres, dodając, że firmy te wzbogacają się kosztem najbiedniejszych i ze szkodą dla środowiska naturalnego.

Amerykańskie koncerny paliwowe Exxon Mobil i Chevron, brytyjski Shell i francuski TotalEnergies zarobiły łącznie prawie 51 mld dolarów w ostatnim kwartale, prawie dwukrotnie więcej niż w zeszłym roku w tym samym okresie - przekazała agencja Reutera.

"Wzywam ludzi na całym świecie do wysłania jasnego przekazu przemysłowi paliw kopalnych i jego sponsorom: ta groteskowa chciwość karze najbiedniejszych i najbardziej bezbronnych ludzi, jednocześnie niszcząc nasz jedyny wspólny dom" - powiedział sekretarz generalny ONZ

Politycy i urzędnicy zajmujący się ochroną konsumentów skrytykowali firmy naftowe za wykorzystywanie globalnych niedoborów dostaw w celu zwiększania własnych zysków przy jednoczesnym szkodzeniu nabywcom produktów. Prezydent USA Joe Biden powiedział w czerwcu, że Exxon i inne firmy zarobiły "więcej pieniędzy niż Bóg" w czasie, gdy ceny paliw skoczyły do rekordowych poziomów.

W lipcu w Wielkiej Brytanii uchwalono 25-procentowy podatek od nieoczekiwanych zysków (windfall tax) dla producentów ropy i gazu na Morzu Północnym. Amerykańscy ustawodawcy rozpoczęli dyskusje o podobnym rozwiązaniu.

Guterres powiedział, że rosyjska inwazja na Ukrainę i kryzys klimatyczny podsycają światowy kryzys żywnościowy, energetyczny i finansowy. "Wiele krajów rozwijających się - pogrążonych w długach, bez dostępu do finansowania i walczących o wyjście z pandemii Covid-19 - może dotrzeć do krańca swojej wytrzymałości" - ostrzegł.

Jak dodał, już teraz "widzimy znaki ostrzegawcze przed falą wstrząsów gospodarczych, społecznych i politycznych, które nie pozostawią żadnego kraju nietkniętym". (PAP)

kjm/ ap/