"Obawiając się możliwych prowokacji reżimu kijowskiego bądź krajów trzecich podjęliśmy decyzję o pewnej optymizacji rosyjskich placówek zagranicznych na Ukrainie. Nasza ambasada i konsulaty nadal będą pełnić najważniejsze funkcje" - głosi oświadczenie MSZ.

Rosyjski resort oświadczył, iż Rosja "wnosi, iż koledzy brytyjscy i amerykańscy wiedzą o jakichś przygotowywanych na Ukrainie akcjach siłowych". Ministerstwo w ten sposób skomentowało decyzje niektórych krajów zachodnich o ewakuowaniu personelu dyplomatycznego z Ukrainy.

Wiceszef MSZ Rosji Andriej Rudenko powiedział w czwartek, że Rosja "pozostawia sobie prawo do podjęcia niezbędnych kroków w celu zapewnienia bezpieczeństwa dyplomatom na Ukrainie, ich ochrony przed możliwymi prowokacjami reżimu kijowskiego bądź krajów trzecich". Wcześniej szef MSZ Siergiej Ławrow powiedział, że jego resort zaleci tym pracownikom przedstawicielstwa Rosji, którzy nie są niezbędni, by czasowo wyjechali z Ukrainy. Zapewnił przy tym, że doniesienia o planach rosyjskiego ataku przeciwko Ukrainie są "spekulacjami".

Reklama

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ mars/