Podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Mark Rutte poinformował, że obowiązujące od ubiegłego miesiąca obostrzenia, wprowadzone ze względu na wysoki wskaźnik zachorowań na koronawirusa, zostaną przedłużone do 14 stycznia.

„To nie jest miły prezent na Boże Narodzenie, ale nie możemy lekceważyć zagrożenia” – powiedział szef gabinetu. Rutte wyraził przekonanie, że szczyt zachorowań już minął, ale nie można zapomnieć o nowej mutacji wirusa. Premier przypomniał, że wariant Omikron szybko się rozprzestrzenia w Niderlandach.

Szef gabinetu wskazał, że nadal obowiązuje limit czterech odwiedzających na gospodarstwo domowe. Dotyczyć to będzie także okresu świątecznego oraz Nowego Roku. „Tu nie będzie wyjątku” – powiedział Rutte.

Nadal obowiązuje także konieczność okazywania przepustki sanitarnej przed wejściem do restauracji, kina, muzeum, siłowni lub na koncert. Jednocześnie sklepy i usługi muszą być zamknięte przed godziną 17. Nie dotyczy to supermarketów, coffee shopów oraz sklepów monopolowych.

Pakiety wsparcia finansowego dla przedsiębiorców, firm, freelancerów, instytucji kultury i organizacji sportowych zostaną przedłużone do I kwartału 2022 roku. Rząd zamierza przeznaczyć na ten cel dodatkowo 4,4 mld euro.

Minister zdrowia Hugo de Jonge poinformował także, że ze względu na wariant Omikron, każda osoba powyżej 18 roku życia otrzyma dawkę przypominającą najpóźniej w drugiej połowie stycznia.

Andrzej Pawluszek (PAP)