Odsetek zgonów na Covid-19 wśród zakażonych koronawirusem pacjentów w wieku 65 lat i starszych jest mniej więcej pięć razy niższy dla osób, które przyjęły dwie dawki szczepionki – podał w czwartek dziennik „Yomiuri Shimbun”, cytując dane japońskiego rządu.

Ministerstwo zdrowia, pracy i opieki społecznej przeanalizowało czerwcowe statystyki z centralnej bazy danych dotyczących przypadków zakażenia koronawirusem wśród seniorów w wieku 65 lat i starszych.

Dla pacjentów niezaszczepionych odsetek zgonów wynosił 4,31 proc., wśród osób po jednej dawce było to 3,03 proc., a wśród w pełni zaszczepionych – 0,89 proc. Nie odnotowano natomiast istotnej różnicy pomiędzy wariantami koronawirusa Delta i Alfa. Z informacji przekazanych przez "Yomiuri Shimbun" wynika, że porównywano odsetki przypadków śmiertelnych wśród osób zakażonych koronawirusem. Badania prowadzone w innych krajach sugerowały natomiast, że szczepionka znacznie zmniejsza też ryzyko samej infekcji.

Rząd w Tokio uznał tymczasem dziewięć krajów, w tym Francję, Izrael i Kambodżę, za obszary wysokiego ryzyka związanego z wariantem Delta i innymi nowymi odmianami koronawirusa. Do tej grupy zaliczono również amerykańskie stany Alaska, Nebraska, Karolina Południowa i Tennessee – podał „Yomiuru Shimbun”.

Od soboty osoby przybywające z tych obszarów do Japonii będą musiały pozostać w wyznaczonych przez władze miejscach przez trzy dni. Ten okres zostanie natomiast skrócony w przypadku niektórych innych krajów, w tym Wielkiej Brytanii, dla której obecnie wynosi sześć dni, a od soboty będzie wynosił trzy.

Japonia mierzy się obecnie z czwartą falą pandemii, za którą odpowiada w dużym stopniu bardziej zaraźliwy wariant Delta. W ostatnich dniach w azjatyckim kraju notowano rekordowe przyrosty infekcji, a średnie bilanse wciąż rosną. W Tokio i kilku innych prefekturach obowiązuje stan wyjątkowy.

Japońscy urzędnicy zwracali uwagę, że nowa fala dotyka w mniejszym stopniu seniorów, ponieważ większość z nich jest już w pełni zaszczepiona. Wirus częściej atakuje natomiast osoby młodsze, które nie przyjęły jeszcze szczepionki. Rośnie też liczba ciężkich przypadków w grupie wiekowej 40-60 lat.

W Japonii podano już ponad 100 mln dawek, co przekłada się na odsetek szczepień na poziomie ponad 40 proc. w skali całego kraju.