Obowiązkowe szczepienia będą też dotyczyć pracowników gospodarki komunalnej i energetyki, osób zatrudnionych w handlu, urzędników stykających się bezpośrednio z interesantami, pracowników transportu publicznego, osób pracujących na koloniach dla dzieci i w salach zabaw dla dzieci. W tych wszystkich branżach zaszczepionych ma być co najmniej 60 proc. zatrudnionych.

Sachalin, region na Dalekim Wschodzie, jest obecnie na ósmym miejscu wśród podmiotów Federacji Rosyjskiej pod względem skali zachorowań. Odsetek miejsc wolnych w tamtejszych szpitalach spadł ostatnio z 64 proc. do 23 procent. Szefowa regionalnego wydziału urzędu Rospotriebnadzor Olga Funtusowa zarzuciła mieszkańcom, że powszechnie ignorują wymogi sanitarne - obowiązek noszenia maseczek i przestrzeganie dystansu społecznego.

Obowiązkowe szczepienia przeciw Covid-19 wśród pracowników niektórych branż, głównie w usługach, zapowiedziały wcześniej władze Moskwy, przyległego obwodu moskiewskiego i obwodu kemerowskiego na Syberii Zachodniej.

Reklama

W Moskwie władze zarządziły zaszczepienie co najmniej 60 proc. pracowników w sferach: handlu, żywienia zbiorowego, transportu, gospodarki komunalno-mieszkaniowej, oświaty, ochrony zdrowia i opieki społecznej. To samo dotyczy urzędników administracji państwowej, pracowników salonów fryzjersko-kosmetycznych, teatrów, kin i sal koncertowych oraz osób pracujących na imprezach kulturalnych, wystawienniczych, oświatowych i sportowych.

W Moskwie wyznaczono terminy przyjęcia szczepionek: pierwszej dawki do 15 lipca i drugiej - do 15 sierpnia.

Wcześniej władze Rosji, w tym prezydent Władimir Putin, mówiły, że szczepienie przeciw Covid-19 powinno być dobrowolne.