Stan wyjątkowy obejmie prefektury Tokio, Osaka, Kioto i Hyogo, a więc obszar zamieszkany przez blisko jedną czwartą ludności kraju i odpowiadający za jedną trzecią jego gospodarki – pisze agencja Kyodo, podkreślając, że restrykcje ogłoszono zaledwie trzy miesiące przed Igrzyskami Olimpijskimi.

„Musimy podjąć silne środki w zogniskowany sposób, by opanować wirusa, podczas gdy wielu ludzi będzie korzystało z przerwy z okazji złotego tygodnia” – powiedział Suga, odnosząc się do okresu wolnego od pracy na początku maja.

Stan wyjątkowy nie wiąże się w Japonii z twardym lockdownem, jaki wprowadzano w niektórych innych krajach. Ograniczona zostanie jednak liczba wieczornych połączeń komunikacji publicznej, restauracje będą proszone o wcześniejsze kończenie pracy, a przybytki serwujące alkohol i centra handlowe – o wstrzymanie działalności.

Reklama

Po przejściu trzeciej fali pandemii Covid-19 Japonia mierzy się z ponownym wzrostem liczby zakażeń. Według ekspertów stoi za tym bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa N501Y, który szerzy się m.in. w Osace i Tokio, i odpowiada już tam za większość nowych infekcji.