W Rosji zarejestrowano pierwszą szczepionkę przeciw Covid-19 dla zwierząt, CarniVacCov - poinformowała w środę Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor). Szczepionka jest przeznaczona dla zwierząt futerkowych, psów i kotów.

"Jest to pierwszy i jedyny obecnie na świecie preparat profilaktyczny przeciwko Covid-19 dla zwierząt" - powiedział wiceszef Rossielchoznadzoru Konstantin Sawienkow. Masowa produkcja szczepionki może ruszyć w kwietniu br.

Państwowa telewizja informacyjna Rossija 24 podała w środę, że u szczepionych zwierząt pojawiły się przeciwciała i teraz trwa ocena, jak długo utrzymuje się odporność. W Rosji odnotowano dotąd dwa przypadki zakażenia zwierząt koronawirusem.

Szczepionka dla zwierząt opracowana została przez podlegający Rossielchoznadzorowi Centralny Ośrodek Ochrony Zdrowia Zwierząt. Na początku listopada 2020 r. ten ośrodek badawczy zapowiadał, że badania kliniczne szczepionki na koronawirusa, prowadzone na zwierzętach, zostaną rozszerzone także na norki. Wcześniej testom szczepionki poddawano psy i koty.