Założyciel Microsoftu i jeden ze sponsorów COVAX, globalnego programu szczepień przeciwko Covid-19, mówił o wyzwaniach związanych z pandemią koronawirusa. Jak zauważył, różnice w dostępie do szczepionek między bogatymi i ubogimi państwami są "całkiem dramatyczne", o czym świadczy fakt, że większość krajów nie zaczęła jeszcze szczepień. Dodał jednak, że za sprawą inicjatyw takich jak COVAX dystans ten może zostać zmniejszony.

"Jeśli dobrze to zrobimy, będziemy mieli różnicę 6-8 miesięcy między bogatymi i ubogimi krajami" - ocenił.

Reklama

Filantrop oznajmił też, że świat musi zainwestować miliardy dolarów w programy i platformy, które lepiej przygotują nas na przyszłe pandemie. Chodzi m.in. o budowę nowych fabryk szczepionek mRNA zdolnych do wytwarzania wielkich ilości preparatów.

"Biorąc pod uwagę biliony dolarów szkód (...), powinniśmy zainwestować te miliardy, by zapewnić, że coś takiego nigdy więcej się nie zdarzy" - powiedział.

Biznesmen ocenił, że choć nie wiemy jeszcze, czy całkowite wyeliminowanie koronawirusa jest możliwe, jest optymistą w tym względzie. Kluczem do tego miałoby być stworzenie uniwersalnej szczepionki, wysoce skutecznej przeciwko wszelkim wariantom koronawirusa.