Jak wynika z wtorkowego raportu ministerstwa zdrowia Portugalii, w styczniu na Covid-19 zmarło w swoich domach 324 pacjentów. Dla porównania pomiędzy marcem, kiedy zanotowano pierwsze zgony po infekcji koronawirusem, a grudniem potwierdzono śmierć 287 osób, których zgon nastąpił w miejscu ich zamieszkania.

W ocenie Generalnej Dyrekcji Zdrowia (DGS), rządowej agendy Portugalii, drastyczny wzrost zgonów w domach w styczniu 2021 r. to efekt paraliżu służby zdrowia, szczególnie braku łóżek na OIOM-ach.

Tymczasem we wtorek władze Hiszpanii podjęły decyzję o wydłużeniu obowiązujących od 31 stycznia, z powodu trudnej sytuacji epidemicznej, kontroli granicznych z Portugalią. Pierwotnie zaplanowane na 10 lutego otwarcie granic nastąpi najwcześniej 1 marca.

Według rządu Pedra Sancheza kontrole na ośmiu przejściach granicznych z Portugalią mają służyć lepszemu monitorowaniu sytuacji epidemicznej.

Prawo przemieszczania się pomiędzy Hiszpanią a Portugalią mają osoby mieszkające i pracujące w strefie przygranicznej, kierowcy dostarczający towary, a także pacjenci wymagający wizyty lekarskiej po drugiej stronie granicy.