Również w poniedziałek potwierdzono 5459 przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej od 5 października, kiedy w Izraelu trwał drugi lockdown.

Izraelski program szczepień wciąż przyspiesza, od kiedy 19 grudnia przed kamerami telewizyjnymi podano szczepionkę firm Pfizer i BioNTech premierowi Benjaminowi Netanjahu i następnego dnia rozpoczęto szczepienia masowe. Skoncentrowano się na pracownikach ochrony zdrowia i osobach powyżej 60. roku życia, a od początku przyszłego tygodnia priorytetowo traktowani mają być także nauczyciele.

Izrael zajmuje obecnie pierwsze miejsce na świecie pod względem podanych dawek szczepionki w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, znacznie wyprzedzając Bahrajn, Wielką Brytanię i USA - wynika z rankingu prowadzonego przez Uniwersytet Oksfordzki, Our World in Data.

Urzędnicy resort zdrowia zapowiedzieli podawanie nawet 150 tys. szczepionek dziennie w tym tygodniu, a Netanjahu postawił za cel zaszczepienie do końca stycznia około 2,25 miliona z 9,2 miliona mieszkańców kraju.

Od niedzieli wieczorem w Izraelu trwa trzeci już lockdown, zaplanowany na co najmniej dwa tygodnie. Zabronione jest przebywanie w cudzych domach, oprócz członków najbliższej rodziny, i udawanie się dalej niż kilometr od domu, z wyjątkami takimi jak szczepienie.

W przeciwieństwie do poprzednich blokad szkoły i przedszkola nadal funkcjonują, choć z pewnymi ograniczeniami.

Od początku pandemii w Izraelu zakażonych koronawirusem zostało około 409 tys. osób, z których 3257 zmarło.