Od marca w Portugalii z powodu zakażenia koronawirusem zmarło ponad 5 tys. osób – poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia, dodając, że od niedzieli przybyło 78 zgonów. Resort potwierdził też rekordową liczbę pacjentów chorych na Covid-19 przebywających obecnie w szpitalach.

W dalszym ciągu w Portugalii utrzymuje się dzienna liczba zgonów na Covid-19 powyżej 70 przypadków. Podczas ostatnich 24 godzin na chorobę tę zmarło 78 osób, głównie z północnych dystryktów kraju oraz Lizbony. W sumie po infekcji wirusem śmierć poniosło już 5041 mieszkańców Portugalii.

Z komunikatu ministerstwa zdrowia w Lizbonie wynika, że o ile pomiędzy sobotą a niedzielą było ponad 3,9 tys. nowych infekcji, to już podczas kolejnej doby prawie 2,6 tys. W całym kraju potwierdzono do poniedziałku 325 tys. przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Jak sprecyzował resort zdrowia, do poniedziałkowego popołudnia w Portugalii zanotowano najwyższą liczbę pacjentów z Covid-19 w szpitalach. W sumie z powodu infekcji koronawirusem przebywa w nich 3367 osób, z których 513 jest na oddziałach intensywnej terapii.

“Pomiędzy niedzielą a poniedziałkiem liczba osób zainfekowanych wirusem SARS-CoV-2 leczących się w szpitalach wzrosła o 99” - poinformowały portugalskie służby medyczne.

Ministerstwo zdrowia wskazało też na wysoką liczbę obywateli objętych kwarantanną w związku z kontaktem z osobą zakażoną koronawirusem lub oczekujących na wyniki badań – ponad 77 tys.

Resort zdrowia szacuje, że od początku wybuchu epidemii potwierdzono łącznie prawie 246 tys. przypadków wyleczenia z Covid-19, z czego podczas ostatniej doby blisko 2,8 tys.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)