W drugiej turze wyborów prezydenta Elbląga (woj. warmińsko-mazurskie) zmierzą się Michał Missan (KO) i Andrzej Śliwka (PiS) - wynika z oficjalnych danych PKW. Dostali oni odpowiednio 44,36 proc. i 34,69 proc. głosów.

Jak wynika z danych opublikowanych na stronie PKW na podstawie danych ze wszystkich 62 obwodów, Michał Missan (KWW Koalicja Obywatelska) otrzymał 17 146 (44,36 proc.) głosów, a Andrzej Śliwka (KW Prawo i Sprawiedliwość) - 13 408 (34,69 proc.) głosów.

Wybory samorządowe 2024 w Elblągu

Pozostali kandydaci otrzymali: Paweł Rodziewicz (KWW P. Rodziewicza Nowy Elbląg) 4 999 (12,93 proc.), Sławomir Malinowski (KWW Razem dla Elbląga) - 2 092 (5,41 proc.), a Stefan Rembelski (KWW S. Remebelskiego - Mega Elbląg - Uczyńmy Elbląg znowu wielkim) - 1 007 (2,61 proc.) głosów.

Missan jest szefem lokalnych struktur PO, doktorem nauk społecznych, w mijającej kadencji był wiceprezydentem Elbląga - zrezygnował z tej funkcji w połowie marca w związku ze startem w wyborach. Wcześniej przez 23 lata pracował w ratownictwie medycznym.

Śliwka to m.in. były wiceminister aktywów państwowych, poseł PiS.

Dotychczasowy prezydent Elbląga Witold Wróblewski już w styczniu poinformował, że nie będzie ubiegał się o reelekcję i poparł kandydaturę Missana.

W wyborach 2018 r. zwyciężył Wróblewski, który - startując z własnego komitetu - pokonał w drugiej turze Jerzego Wilka z PiS, uzyskując 72,01 proc. głosów. Po wyborach w elbląskim samorządzie rządziła koalicja KO, Lewicy i KWW Witolda Wróblewskiego z poparciem PSL.

Druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbędzie się 21 kwietnia.(PAP)

autor: Marcin Boguszewski

mbo/ agz/