Na ten moment nie ma decyzji o przekazaniu Ukrainie myśliwców - poinformował w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, nie ma też planów dostarczenia Ukrainie kolejnych czołgów. Będziemy wspierać Ukrainę w zakresie uzbrojenia, ale nie muszą to być kolejne dostawy czołgów - dodał.

Rzecznik rządu był pytany w piątek podczas konferencji prasowej, czy są plany kolejnego wsparcia Ukrainy poprzez dostarczenie czołgów.

"Na ten moment nasze deklaracje są jasne i ograniczają się do tych, jakie złożyliśmy i zobaczymy jakie będą decyzje w przyszłości. Będziemy wspierać Ukrainę w zakresie uzbrojenia, ale nie muszą to być kolejne dostawy czołgów" - podkreślił Müller.

Jedocześnie zauważył, że Polska jest w absolutnej czołówce jeśli chodzi o pomoc Ukrainie.

Dopytywany, czy polskie władze rozważają przekazanie Ukrainie myśliwców, rzecznik rządu odparł: "Na ten moment takiej decyzji nie ma".

11 stycznia we Lwowie prezydent Andrzej Duda oświadczył, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard 2 w ramach budowania międzynarodowej koalicji w tej sprawie.

25 stycznia, niemiecki rząd zapowiedział dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2. W pierwszym etapie Niemcy chcą przekazać Ukrainie 14 czołgów Leopard typu 2A6 z zapasów Bundeswehry. Niemcy wydadzą też odpowiednie zezwolenia krajom partnerskim, które chcą szybko dostarczyć czołgi Leopard 2 ze swoich zapasów na Ukrainę. Również w środę prezydent USA Joe Biden ogłosił, że USA przekażą Ukrainie 31 czołgów M1 Abrams. Jak zapowiedział Biały Dom, czołgi zostaną zakupione dla Ukrainy, ich dostawa zajmie "miesiące", ale szkolenia rozpoczną się już wkrótce.(PAP)

autorzy: Mateusz Mikowski, Grzegorz Bruszewski