Polski rząd nie zgodzi się na żadne zmiany dotyczące prawa unijnego, które by zmniejszały kompetencje państw członkowskich w zakresie weta - podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik rządu Piotr Müller.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock oświadczyła w środę, że w Unii Europejskiej nie możemy sobie dalej pozwalać na blokowanie decyzji przez pojedyncze państwa członkowskie. "Głosowanie większością kwalifikowaną może prowadzić do bardziej sprawiedliwych dla nas wszystkich rezultatów" - powiedziała. "Musimy być zdolni do szybkiego i skutecznego działania" - dodała.

Rzecznik rządu proszony przez PAP o komentarz, podkreślił, że "polski rząd nie zgodzi się na żadne zmiany dotyczące prawa unijnego, które by zmniejszały kompetencje państw członkowskich w zakresie weta".

"Uważamy, że aktualne rozwiązania traktatowe są wystarczające w tym zakresie, a wszelkie koncepcje, które są związane z tworzeniem państwa federalnego z Unii Europejskiej, należy odrzucić, ponieważ tego typu działania w praktyce doprowadziłyby w przyszłości do dezintegracji UE" - powiedział Müller.

"Każda osoba, każde państwo, które w tej chwili proponuje dalej idącą przymusową integrację europejską de facto działa przeciwko integracji Europy" - dodał rzecznik rządu. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ mrr/