Reklama

Szef MEiN gościł w czwartek w Muzeum Oświaty im. prof. M. Falskiego w Kuźnicy Grabowskiej (Wielkopolskie).

Na konferencji prasowej powiedział, że stacjonarny tryb nauczania jest konieczny „szczególnie po długim okresie nauki zdalnej, która była przykrą koniecznością” – oświadczył. Zdaniem Czarnka, jeżeli zostaną wprowadzone obostrzenia z uwagi na narastająca liczbę zakażeń, „to obostrzenia dotyczące szkół będą ostatnie” – zapewnił.

Minister zaapelował do niezaszczepionych nauczycieli i pracowników szkół, "żeby wykazali się rozsądkiem i przyjęli szczepionki".

"Ostatnio mieliśmy przypadki śmierci osób pracujących w szkołach a niezaszczepionych. Nie słyszałem o przypadkach śmierci osób zaszczepionych” – podkreślił.

Miejsce konferencji ministra w Muzeum Oświaty im. prof. M. Falskiego nie było przypadkowe, ponieważ to tu - autor polskiego elementarza prof. Falski - bardzo często bywał jako zięć Oxnerów, którzy zamieszkiwali w dworku - obecnie jest tu muzeum.

"I właśnie tu spod jego pióra wyszedł najpopularniejszy polski elementarz, z którego uczyły się czytać całe pokolenia Polaków” – powiedziała dyrektorka placówki Ewa Maląg.

W muzeum można zapoznać się z historią elementarza Falskiego, tworzonego m.in. w wersjach dla dzieci miejskich, wiejskich a nawet dla żołnierzy.

Ponadto muzeum prezentuje elementarze z 57 krajów, m.in. z Japonii, Chin, Madagaskaru, Syrii, Etiopii, Kenii, RPA, Peru, Sri Lanki czy Mongolii.

Minister Czarnek obejrzał zaaranżowaną klasę szkolną z lat 50. ubiegłego wieku, wyposażoną w dawne ławki z kałamarzami, tabliczki do pisania i słynne granatowe fartuszki. ”W takim fartuszku uczęszczałem do szkoły” – powiedział Czarnek.

Muzeum prowadzi coroczną akcję "Wspólne Czytanie Elementarza prof. Mariana Falskiego" objętego honorowym patronatem małżonki prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy. Zaproszeni goście czytają fragmenty elementarza.