Podczas briefingu prasowego w sobotę na placu Matejki w Krakowie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o prawdziwy dialog i "karty na stół".

"Chcemy rozmawiać o konkretnych ustawach, jesteśmy gotowi na rozmowę i dialog, na przyjęcie ustaw takich jak emerytura bez podatku, wyższa kwota wolna od podatku, zmiany w ochronie zdrowia, ale chcemy poznać te ustawy" – mówił szef ludowców podkreślając, że wiele z propozycji przedstawionych w Polskim Ładzie zostało zaczerpniętych z wcześniejszych postulatów PSL.

"Nasze ustawy są gotowe, ustawa emerytura wolna od podatku od prawie pięciu lat czeka na rozpatrzenie. Dobrowolny ZUS, program polityki mieszkaniowej - szczególnie dla tych, którzy jeszcze nie założyli rodziny"- wymieniał prezes ludowców i wyraził niepokój, że w propozycjach Zjednoczonej Prawicy mogą być zapisy "małym druczkiem" godzące w interesy grup, które miałby być uprzywilejowane, np. emerytów. "Chcemy poznać szczegóły" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Reklama

Szczególnie ważne dla niego są sprawy emerytów, bo – jak zaznaczył – wielokrotnie zbierał podpisy pod projektem emerytury bez podatku i – jak mówił – "ten projekt nie może być wykluczający dla kogokolwiek". "Emerytura bez podatku jest projektem obywatelskim, naszym, złożonym i w poprzedniej, i w tej kadencji. Ona nie może dzielić na tych lepszych i gorszych emerytów" – mówił szef PSL i dodał, że jeżeli emeryt ma dostać 2,6 tys. zł to też powinien być zwolniony z podatku, "bo ten podatek już zapłacił".

Reklama

Zapowiadając upominanie się o grupy obciążone lub niedowartościowane ocenił m.in., że to przedsiębiorcy w Polskim Ładzie są grupą najbardziej wykluczoną i doświadczoną. "Oni najbardziej doświadczyli kryzysu" – mówił Kosiniak-Kamysz zaznaczając, że aby solidarnie wyjść z kryzysu to nie można likwidować przedsiębiorczości, samozatrudnienia, elastycznych form zatrudnienia. "Dla przedsiębiorców tutaj oferty nie ma. Była podniesiona składka zdrowotna, bo jeżeli nie będziesz mógł odpisać jej od podatku, tzn., że ona będzie podwyższona. Jeżeli przedsiębiorca nie będzie mógł być samozatrudniony tzn., że koszty pracy dla jednoosobowych firm wzrosną" - wymieniał szef PSL.

Jeden z filarów reformy Zjednoczonej Prawicy zakłada podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. "Chcemy wiedzieć czy to będzie 30 tys. dla wszystkich" – mówił szef ludowców.

Jego zdaniem w programie partii rządzącej nie ma właściwych propozycji dla wsi i rolnictwa, niedowartościowane zostały wspólnoty lokalne i samorządy, zapomniano o edukacji i reformach wymiaru sprawiedliwości.

Obszar wsi i rolnictwa został poruszony przez prezesa PiS, ale – zdaniem szefa PSL – potraktowany "po macoszemu". "Wiem, że dla niego (Kaczyńskiego-PAP) +piątka+ to program prawdziwy, ale (+piątka+-PAP) likwiduje rolnictwo". Jak zaznaczył, już dzisiaj można przekazywać gospodarstwa, jeżeli się chce przejść na emeryturę. "Chodzi o to, aby ani nie sprzedawać gospodarstwa, ani go nie przekazywać, a móc dalej pracować pobierając emeryturę – i taki nasz projekt został złożony kilka miesięcy temu".

Prezes PSL podkreślił, że w programie Prawicy brakuje reform wymiaru sprawiedliwości – chodzi przede wszystkim o skrócenie czasu postępowań w sądzie oraz odpolitycznienie prokuratury i sędziów. Brakuje też – wg szefa ludowców – sędziów pokoju.

Kosiniak–Kamysz ocenił, że w Polskim Ładzie są propozycje dla ochrony zdrowia, ale są to propozycje "doraźne", a należałoby pomyśleć o tym, jak uzupełnić brakującą kadrę medyczną. Nawiązując do zapowiedzi Zjednoczonej Prawicy podniesienia PKB na zdrowie do 7 proc. w ciągu sześciu lat zauważył, że PSL mówiło o tym już w poprzedniej kadencji i te 7 proc. miało być już teraz. "Widać, że nie ma pomysłu na przesunięcie środków do budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia, prawdziwą reformę ochrony zdrowia" – ocenił.

W opinii prezesa PSL, obok systemu opieki zdrowotnej po pandemii szczególnej reformy wymaga system edukacji. "Dla edukacji nie było żadnych propozycji, a na pewno nie ma tego, co my postulujemy – ciepły, darmowy posiłek dla każdego ucznia, klasy do 20 osób czy angielski od I klasy w wymiarze pięciu godzin w tygodniu, reforma systemu nauczania umiejętności praktycznych" – wymieniał Kosiniak-Kamysz.

Przestrzegł też, że jeżeli wspólnoty lokalne i samorządy nie dostaną subwencji, to trudno będzie im podołać zmianom o charakterze podatkowym.

Zdaniem szefa ludowców nie można ufać wszystkim obietnicom Zjednoczonej Prawicy, bo te zapowiadane wcześniej "nie do końca" zostały spełnione.