Minister zdrowia, Adam Niedzielski, poinformował o zmianie zasad dotyczących aktualizacji liczby wolnych łóżek w szpitalach na oddziałach covidowych. Będa też otwierane kolejne szpitale tymczasowe.

Zaznaczył, że MZ przygląda się też zaopatrzeniu placówek w lek remdesivir.

Niedzielski podkreślił, że nadal rząd analizuje sytuację na poziomie regionów. Najbardziej dotknięte zachorowaniami na koronawirusa jest nadal województwo warmińsko-mazurskie. Parametr zakażeń na 100 tys wynosi 57,4 dziennie, gdy średnia w Polsce wynosi 30.

W drugiej kolejności jest województwo pomorskie, tu blisko 45 osób na 100 tys mieszkańców dziennie, a województwo mazowieckie zbliża się do 40 na 100 tys. mieszkańców.

Nowe obostrzenia w województwie pomorskim

Obostrzenia w województwie warmińsko - mazurskim zostają przedłużone, ale będzie też jedna zmiana. Wprowadzona zostanie tam od 13 marca do 20 marca edukacja hybrydowa w klasach 1-3 szkół podstawowych.

Większe obostrzenia, podobne do tych, które obowiązują już w woj. warmińsko-mazurskim dotkną też woj. pomorskie.

20.02.2021 Sopot , ul. Bohaerow Monte Cassino . Tlum ludzi spaceruje wzdluz najpopularniejszej ulicy w Sopocie . Mimo tlumow wiele osob nie zaslania nosa i ust . fot. Bartosz Banka / Agencja Gazeta / Agencja Gazeta / Fot. Bartosz Banka

Dotychczas w woj. warmińsko-mazurskim klasy I-III szkoły podstawowej pobierały naukę wyłącznie zdalnie. Od poniedziałku 15 marca w województwie pomorskim i warmińsko-mazurskim będą one mogły funkcjonować w trybie mieszanym, czyli hybrydowym. Część uczniów danej szkoły będzie mogła uczyć się stacjonarnie, a część – zdalnie. Dyrektorzy szkół przez najbliższy tydzień podejmą decyzję, w jakim zakresie uczniowie najmłodszych klas powrócą do nauki stacjonarnej.

Od kiedy większe obostrzenia w województwie pomorskim

Nawiązując do danych, o których wspomniał wcześniej, minister Niedzielski zapowiedział, że ograniczenia zostaną wprowadzone od soboty 13 marca i potrwają do 20 marca.

Co to oznacza w praktyce

  • zamknięte hotele
  • zamknięte restauracje i kawiarnie, a posiłki serwowane jedynie na wynos
  • zamknięte kina, teatry, filharmonie, opery
  • zamknięte boiska (znajdujące się na zewnątrz), baseny, aquaparki, korty tenisowe, siłownie, kluby fitness
  • nauka zdalna wprowadzona nie tylko w klasach 4-8 szkół podstawowych i w szkołach średnich, technikach, szkołach wyższych, ale też w klasach 1-3 szkół podstawowych
  • zakaz organizacji wesel i konsolacji

W pozostałych województwach przedłużamy dotychczasowe zasady bezpieczeństwa do 28 marca.

Darmowe maseczki dla mieszkańców dwóch województw

Mieszkańcy województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego otrzymają po 4 sztuki maseczek. Agencja Rezerw Strategicznych dostarczy do wojewodów łącznie 15 mln maseczek – 9,3 mln dla regionu pomorskiego oraz 5,7 mln dla warmińsko-mazurskiego.