Rzecznik rządu pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia o rozpoczynający się w czwartek unijny wideoszczyt odparł, że UE w ostatnich czasach miała czas na to, żeby doprowadzić do "wymuszenia" realizacji umów przez producentów szczepionek. "W związku z tym oczekujemy pewnego raportu z tych działań dzisiaj i jutro" - mówił.

"UE jest ogromnym graczem gospodarczym, ma narzędzia gospodarcze, aby tego typu działania zrealizować, ale wiele z tych rzeczy jest właśnie w rękach KE" - dodał Müller.

Pytany, od kogo premier będzie oczekiwał raportu, odparł, że od szefowej KE Ursuli von der Leyen. "Dzisiaj wszyscy przywódcy krajów europejskich będą oczekiwali, że przewodnicząca Komisji Europejskiej poinformuje o tym, jakie działania były podjęte w ostatnim czasie" - podkreślił rzecznik rządu.

"Faktycznie nie oszukujmy się, że na tle możliwości gospodarczych UE przechodzi trudny okres" - dodał.

Müller ocenił, że UE nie ma wystarczająco dużych zasobów do realizacji działań podczas pandemii. "To w ogóle jest taka refleksja, która powinna nastąpić po epidemii, a właściwie już teraz, żeby odbudowywać takie zasoby jak farmaceutyczne, w zakresie budowy elektroniki, produkcji środków ochronnych bezpośrednio na terenie UE" - dodał.

Unijny wideoszczyt poświęcony m.in. procesowi szczepień i walce z pandemią rozpocznie się w czwartek o godz. 18.00 i potrwa do piątku. Wśród tematów rozmów ma znaleźć się kwestia tempa szczepień w UE, restrykcje wprowadzane przez państwa członkowskie, nowe mutacje koronawirusa, paszport szczepień. Ponadto unijni liderzy mają rozmawiać o mechanizmach zabezpieczeń przed zagrożeniami zdrowotnymi w przyszłości, kwestiach bezpieczeństwa i obrony.

Do rozmów unijnych liderów zostanie doproszony także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Z szefem NATO szefowie państw i rządów krajów UE mają rozmawiać m.in. o cyberatakach i zagrożeniach hybrydowych oraz stosunkach z południowym sąsiedztwem.

Szef Rady Europejskiej Charles Michel poinformował w liście do przywódców, że priorytetowym tematem wideoszczytu, który rozpocznie się w czwartek, będzie przyspieszenie szczepień i zwiększenie produkcji szczepionek przeciwko Covid-19.

Odnosząc się do restrykcji nakładanych przez państwa członkowskie z powodu koronawirusa, stwierdził, że nadal mogą być potrzebne ograniczenia dotyczące nieistotnych podróży. Zastrzegł jednak, że przepływ towarów i usług na jednolitym rynku pozostaje kluczowy.

Z kolei we wtorek premier Morawiecki wraz z szefami rządów: Hiszpanii - Pedro Sanchezem, Danii - Mette Frederiksenem, Belgii - Alexandrem De Croo i prezydentem Litwy - Gitanasem Nausedą wystosowali list, w którym zaapelowali o zwiększenie dostaw szczepionek i przyspieszenie prac nad zwiększeniem mocy produkcyjnych w UE.