Szef MSZ Witold Waszczykowski oraz pierwszy wiceminister, p.o. ministra spraw zagranicznych Republiki Korei Lim Sung Nam podpisali we wtorek w Seulu Plan Działania na lata 2017-2020. Dokument określa harmonogram wspólnych działań Polski i Korei Południowej.

"Podpisaliśmy dziś z wiceministrem Limem Plan Działania na Rzecz Implementacji Strategicznego Partnerstwa na lata 2017-2020, czyli mapę drogową określającą harmonogram dalszych działań. Dokument ten określa wiele płaszczyzn współpracy, m.in. w kwestii bezpieczeństwa i obrony, kultury, ale przede wszystkim gospodarki" - powiedział we wtorek dziennikarzom minister Waszczykowski.

Jak podkreślił szef MSZ, południowokoreańskie produkty są powszechne w życiu Polaków. "Wielu z naszych rodaków jeździ koreańskimi samochodami, posiada telewizory, urządzenia AGD produkowane przez Koreańczyków, rozmawia przez telefony produkcji koreańskiej. Chcielibyśmy, aby choć jeden z polskich towarów zaistniał na taką skalę w Korei, może być to polska żywność" - powiedział minister Waszczykowski.

Dodał, że oprócz żywności, możliwa jest współpraca w dziedzinie przemysłu zbrojeniowego. "Koreańczycy są poważnie zainteresowani jednym z typów helikopterów produkowanych w Świdniku. Jesteśmy także zainteresowani tą współpracą w dziedzinie przemysłu obronnego. Oni tu robią podstawy do haubic, do armat. To wszystko można dalej rozwinąć" - powiedział minister. Przypomniał, że Koreańczycy są zainteresowani ewentualną budową polskiej elektrowni jądrowej, o ile nasz kraj podjąłby decyzję o jej wybudowaniu. "Koreańczycy są specjalistami w tej dziedzinie" - dodał.

W ocenie szefa MSZ, polscy przedsiębiorcy nie mogą zaprzepaścić szansy, jaka otwiera się przed nimi w Azji. "Zdajemy sobie sprawę z rosnącego potencjału politycznego, gospodarczego i demograficznego państw azjatyckich, w tym w szczególności Republiki Korei. Liczymy na to, że dalsze zaangażowanie przemysłu koreańskiego w Polsce przełoży się na budowę nowych centrów technologicznych zapewniających transfer nowoczesnych technologii" - powiedział minister. Dodał, że polski rząd będzie wspierał tego typu inwestycje.

Resort spraw zagranicznych w zamieszczonym na swojej stronie komunikacie po spotkaniu obu polityków poinformował, że minister Waszczykowski przekazał na ręce wiceministra Lima zaproszenie od prezydenta Andrzeja Dudy dla prezydent Korei Park Geun Hie do złożenia wizyty w Polsce. "Jako prezydencja Grupy Wyszehradzkiej staramy się, by przy okazji wizyty pani Prezydent w Polsce doszło także do szczytu Grupy Wyszehradzkiej z Republiką Korei" - napisano w komunikacie.

Szef polskiego MSZ spotkał się także we wtorek z południowokoreańskim ministrem ds. zjednoczenia narodowego Hong Jong Pio. Rozmowa poświęcona była polsko-koreańskiej współpracy strategicznej oraz relacjom gospodarczym.

"Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie na Półwyspie Koreańskim. Politycznie wspieramy wszystkie inicjatywy, które zmierzają do potępienia nuklearyzacji, czy rozwoju programów rakietowych - są przez świat potępianie i my tutaj też jesteśmy" - powiedział minister dziennikarzom po tym spotkaniu. Waszczykowski dodał, że w trakcie rozmowy były poruszone kwestie dotyczące bieżącej sytuacji na wschodzie Ukrainy w związku z konfliktem z Rosją. MSZ poinformowało w swoim komunikacie, że omówiona została także sprawa kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.

Szef polskiego MSZ przyleciał do Seulu we wtorek pierwszym rejsem Polskich Linii Lotniczych LOT inaugurującym bezpośrednie połączenie na trasie Warszawa-Seul. Boeing 787 Dreamliner, po ponad 10-godzinnym locie z Warszawy, wylądował o godz. 8.15 rano czasu miejscowego (1.15 czasu polskiego) w porcie lotniczym Seul-Incheon.

"To połączenie, które dziś LOT zainaugurował, to może być znaczący krok naprzód. Za tym mogą przyjść turyści koreańscy, którzy są relatywnie zamożni i oni chcą zwiedzać Europę. Bezpośrednie połączenie jest dużą atrakcją także dla biznesu. W planach są następne loty do Azji w przyszłym roku. Wszystko to jest podciągnięte pod trwałą koncepcję, aby zdywersyfikować naszą gospodarkę, aby nie była ona tylko zależna od Unii Europejskiej, od naszych zachodnich sąsiadów, ale mieć również możliwość handlu, współpracy, rozwoju gospodarczego również z dużymi krajami Azji, które przez ostatnie lata udowodniły swoje zdolności, swój potencjał gospodarczy, przejawiający się m.in. w innowacyjności" - podkreślił minister.

Wymiana gospodarcza między Polską a Republiką Korei sięga prawie 4 mld dolarów.

Ministrowi Waszczykowskiemu w trakcie wizyty w Seulu towarzyszą parlamentarzyści zaangażowani w dialog polsko-koreański, wiceministrowie z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Skarbu Państwa, a także grupa przedsiębiorców.

W środę minister Waszczykowski spotka się m.in. z premierem Republiki Korei Hwang Kio Ahnem.

Z Seulu Aneta Oksiuta(PAP)