Senat chce rozwijać współpracę z Polonią wielopłaszczyznowo, w 2017 r. ma zorganizować start-upy dla młodych, a w 2018 r. m.in. wielkie spotkanie Polonii z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - zapowiada w rozmowie z PAP marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
ReklamaKarczewski powiedział PAP, że w związku z przejęciem od 2016 r. przez Senat środków na Polonię, izba planuje rozszerzyć swoje działania o nowe dziedziny, m.in. o współpracę z Polakami za granicą w kwestiach gospodarczych

"Na początku przyszłego roku planuję zorganizowanie start-upów dla młodych Polaków mieszkających za granicą. Chcę, by oni podzielili się z nami nie tylko swoimi sukcesami, ale i pomysłami. Jeśli będą mieli dobre pomysły, to mam nadzieję, że będą one realizowane w Polsce" - zapowiedział marszałek Senatu. Według niego będzie to "przyczynek do naszego rozwoju gospodarczego". "Będziemy bardzo mocno stawiali na innowacyjność i naukę" - podkreślił Karczewski.

Ponadto - mówił marszałek - główne kierunki zaangażowania finansowego Senatu obejmą pomoc Polakom w Europie Wschodniej, bo to tam są Polacy, którzy przede wszystkim potrzebują wsparcia finansowego.

Dlatego, podkreślił Karczewski, priorytetem izby na 2018 r. jest dokończenie budowy Domu Polskiego we Lwowie. "Chcemy, by w 2018 roku ten dom już funkcjonował. Na dokończenie tej tak wyczekiwanej, przygotowywanej od 25 lat inicjatywy, potrzeba dużo środków. Poszukujemy ich w różnych miejscach, nie tylko z tej puli środków przyznanych w budżecie, ale i w innych źródłach" - zaznaczył.

Według Karczewskiego w 2018 Senat planuje też "wielkie spotkanie Polonii w Polsce", prawdopodobnie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. "Chcemy, by wszyscy Polacy cieszyli się z setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, ale również, by razem z nami cieszyli się rodacy, którzy mieszkają za granicą i już wiem, że wielu z nich chce w tych uroczystościach uczestniczyć" - powiedział PAP Karczewski.