Prok. Krzysztof Kopania dodał, że śledztwo zostało umorzone tylko w części, bo przeciw policjantowi nadal toczy śledztwo o kierowanie przez niego gróźb karalnych stosowanych wobec świadków.

Do zdarzenia doszło w kwietniu ub. roku w jednym z pomieszczeń wydziału dochodzeniowo-śledczego komendy powiatowej w Kutnie. 29-letni mężczyzna był tam przesłuchany jako podejrzany o kradzież; zarzucono mu działanie w recydywie. Następnie w innej sprawie ten sam mężczyzna był krótko przesłuchany jako świadek.

Po zakończeniu ostatniego z przesłuchań obecni na piętrze policjanci mieli usłyszeć dobiegające z pomieszczenia dwa następujące bezpośrednio po sobie odgłosy strzałów i trzeci po upływie 4-7 sekund. Zaraz potem z pokoju wyszedł 35-letni policjant i powiedział kolegom, że trzeba wezwać pogotowie. W tym czasie 29-latek leżał na podłodze w kałuży krwi. Stwierdzono jego zgon.

Jak powiedział w piątek prok. Kopania, śledztwo ws. śmierci mężczyzny było niezwykle skomplikowane, bo poza podejrzanym policjantem nie było żadnych bezpośrednich świadków zdarzenia. "W tej sprawie prokuratura musiała bazować przede wszystkim na licznych ekspertyzach z zakresu medycyny sądowej i ekspertyzach kryminalistycznych. Prokuratura dysponowała też wersją przedstawioną przez policjanta oraz wynikami przeprowadzonego na miejscu eksperymentu" - mówił rzecznik.

Wyjaśnił, że choć możliwości dowodowe w tej sprawie zostały wyczerpane, to nie udało się w sposób precyzyjny ustalić dokładnego przebiegu wydarzeń, ale też nie zanegowano jednoznacznie wersji przedstawionej przez policjanta.

Z relacji podejrzanego wynikało, że po zakończonym przesłuchaniu zarówno on jak i 29-latek skierowali się do drzwi - pierwszy szedł przesłuchiwany. W pewnym momencie policjant miał nachylić się nad biurkiem, z którego chciał coś zabrać i stanął bokiem do przesłuchiwanego. W tym momencie miało dojść do odsłonięcia kabury z bronią, po którą sięgnął 29-latek - udało mu się jej dobyć i grozić policjantowi. Wówczas miała wywiązać się szamotanina, w trakcie której padły dwa strzały. W wyniku tego 29-latek i policjant osunęli się na podłogę. Po chwili miał paść trzeci strzał. Policjant nie potrafił sprecyzować w jakich okolicznościach to się stało. Nie potrafił też odpowiedzieć, czy w także tym momencie pistolet trzymał przesłuchiwany, czy broń upadła na podłogę.

Jak mówił Kopania decyzja o umorzeniu postępowania zapadła, bo były wątpliwości, które zgodnie z prawem należało rozstrzygnąć na korzyść podejrzanego policjanta. Jednocześnie zaznaczył, że funkcjonariusz nadal jest podejrzany o kierowanie gróźb karalnych wobec świadków. Miał im zagrozić, że jeśli w materiałach prowadzonej przeciwko niemu sprawy znajdą się niekorzystne dla niego stwierdzenia to "dojdzie do użycia przemocy". Grozi za to do 5 lat więzienia.

Rzecznik dodał, że śledztwo w tej sprawie dobiega końca. (PAP)