Partie te zamierzają też połączyć swe siły w Parlamencie Europejskim.

"Chcemy wspólnie wznieść się na nowe polityczne wyżyny" - obwieściła Petry podczas spotkania ze Strachem na Zugspitze, najwyższym szczycie górskim w Niemczech, w Alpach Bawarskich na granicy niemiecko-austriackiej.

Strache zapewnił, że chce pomóc Petry w tym, by "również w Niemczech umocniła się partia wolnościowa". FPOe i AfD zapowiedziały tworzenie wspólnych grup roboczych; pierwsza taka grupa ma się zajmować problematyką waluty europejskiej.

Reklama

Agencja dpa odnotowuje, że prawicowi populiści są w Austrii znacznie silniejsi niż AfD w Niemczech. Podczas wyborów prezydenckich w Austrii kandydat FPOe Norbert Hofer tylko nieznacznie przegrał 22 maja w drugiej turze z popieranym przez Zielonych Alexandrem Van der Bellenem.

Strache zaskarżył wyniki wyborów prezydenckich w Trybunale Konstytucyjnym, wskazując na "niezliczoną liczbę nieprawidłowości i niedociągnięć", które według niego wpłynęły na rezultat głosowania.

Petry ogłosiła, że AfD będzie w Niemczech zwracała szczególną uwagę na transparentność wyborów. Szefowa AfD twierdzi, że w przeszłości dochodziło do wielu nieprawidłowości.(PAP)