Jak wynika z komunikatu MSZ, podczas tego spotkania poruszano temat wyzwań i zagrożeń dla państw NATO w kontekście napiętej sytuacji międzynarodowej, w szczególności w obliczu wojny w Syrii i związanej z nią masowej migracji. "Dyskusja poświęcona była również działaniom, jakie Sojusz powinien podjąć na rzecz wzmocnienia wschodniej flanki NATO, w tym rozszerzenia obecności sił państw sojuszniczych w Europie Środkowo-Wschodniej" - podano w komunikacie.

"Szczyt NATO w Warszawie będzie stanowił kluczowy moment dla zapewnienia bezpieczeństwa obszaru transatlantyckiego" - stwierdził podczas tego spotkania Waszczykowski.

Z kolei Blinken ocenił, że szczyt "potwierdzi zaangażowanie strony amerykańskiej w rzeczywiste wzmocnienie Sojuszu w tym regionie".

Blinken wskazał przy tym na obecność wojsk amerykańskich oraz zwiększenie środków na inicjatywę European Reassurance Initiative.

Jak wskazuje MSZ podczas spotkania omówiono też perspektywy rozwoju sytuacji na Ukrainie, a także o kryzysie migracyjnym i sposobach jego rozwiązania.

Wcześniej w czwartek zastępcą sekretarza stanu USA spotkał się z prezydenckim ministrem Krzysztofem Szczerskim. "Rozmowa dotyczyła przede wszystkim szczytu NATO w Warszawie i naszego wspólnego definiowania tego, czym on ma się zakończyć i co byłoby treścią sukcesu tego szczytu. Rozmowa dotyczyła też związanej ze szczytem wizyty prezydenta Baracka Obamy w Warszawie" - powiedział PAP po spotkaniu Szczerski.

Wizyta Blinkena w Polsce stanowi początek sześciodniowej podróży zastępcy sekretarza stanu po Europie. Oprócz Warszawy Blinken ma odwiedzić Sofię, Bukareszt i Paryż. Podczas wizyt w tych stolicach wicesekretarz omawiać ma m.in. kwestie związane z warszawskim szczytem NATO.(PAP)