Sytuacja w Europie, w tym kryzys migracyjny i zagrożenia dla strefy Schengen oraz współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej - to główne tematy środowych rozmów w Pradze marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i przewodniczącego czeskiej Izby Poselskiej Jana Hamacka.

Według Kancelarii Sejmu, Kuchciński z Hamackiem omówili m.in. bieżące kwestie europejskie, w tym kryzys migracyjny oraz zagrożenia dla strefy Schengen. Razem podkreślali, że odpowiedzi na te wyzwania powinny być poszukiwane w ramach wzmocnionej współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej (V4).

"Możemy mieć większy wpływ na stabilizację sytuacji w Europie, jeśli będziemy mówić wspólnym głosem" - przekonywał Kuchciński, cytowany przez służby prasowe Kancelarii Sejmu w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Sejmu. Podkreślił też, że Polskę i Czechy łączą podobne stanowiska w wielu kwestiach europejskich.

Kolejny temat rozmów to relacje bilateralne między polskim Sejmem i czeską Izbą Deputowanych. Marszałek Sejmu zaprosił Hamacka na kwietniowe obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski w Poznaniu. Rozmowy dotyczyły również współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Kuchciński podkreślił, że Polsce zależy na wzmocnieniu relacji w tym formacie; zaproponował, aby Izby poselskie krajów V4 wzmocniły wzajemne relacje także na poziomie komisji lub zespołów.

Reklama

Na spotkaniu poruszono także sprawy związane z poprawą komunikacji, w tym infrastruktury pomiędzy państwami Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas rozmów szefowie Izb polskiej i czeskiej rozmawiali też o możliwościach zorganizowania kolejnego wspólnego posiedzenia Prezydiów Sejmu i Izby Poselskiej. Zaproponowano je wstępnie na początek czerwca 2016 roku.

Reklama

Marszałek Sejmu przekonywał, że Czechy to od lat niezmiennie jeden z najważniejszych partnerów politycznych Polski. Jak zauważył, Polska patrzy na Czechy przez pryzmat historyczny. "To dzięki Czechom jedenaście wieków temu Polska weszła w grono państw chrześcijańskiej Europy. To ważne wydarzenie dla Polski" - ocenił.

Podczas środowej wizyty Kuchciński spotkał się też z przewodniczącym Senatu Milanem Stechem. Jak podała senacka kancelaria politycy rozmawiali m.in. o projektach infrastrukturalnych, w tym głównie o inwestycjach. "Warto, aby nasze parlamenty wspierały politykę naszych rządów, żeby te mogły jak najszybciej dokończyć realizację rozpoczętych już projektów" - mówił Kuchciński.

Podczas spotkania poruszone zostały także kwestie bieżącej polityki europejskiej, w tym m.in. kryzys migracyjny. Stech podkreślił, że cieszy go, iż także w tej kwestii Polska i Czechy mówią wspólnym głosem.

Strona czeska zwróciła ponadto uwagę, że w kwestiach europejskich parlamenty narodowe powinny wykorzystywać więcej instrumentów, jakie daje im traktat lizboński. Podkreślano, że ważna jest zgodność w zakresie podejmowanych decyzji.

Politycy wymienili również poglądy na temat przyszłości UE i potencjalnych zmian w jej strukturach w przypadku ewentualnego wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii.

Wizyta w Pradze to druga zagraniczna podróż marszałka Kuchcińskiego, od kiedy objął tę funkcję.

Polska i Czechy utrzymują intensywne relacje bilateralne, w tym także na poziomie obu Izb. W Sejmie od 1993 r. działa Polsko-Czeska Grupa Parlamentarna.