"Wszystkie nasze wnioski kierujemy już do nowego Sejmu" - zaznaczył poseł PO, prezentując posłom sprawozdanie z kilkumiesięcznych prac podkomisji.

Według Marcina Święckiego komisja śledcza miałaby też zbadać, czy środki powierzone SKOK-om wykorzystywano do działań niezgodnych z celami funkcjonowania kas.

"Jednym słowem (komisja śledcza miałaby zbadać-PAP), czy nie powstał tutaj pewien układ, który z jednej strony bronił tę patologiczną sytuację w SKOK-ach, uniemożliwiając wprowadzenie zewnętrznego nadzoru, a z drugiej strony sprzyjał możliwości finansowania działań promocyjnych, politycznych czy nawet wyborczych określonych polityków czy określonych frakcji politycznych" - mówił poseł.

Święcicki wskazał też, że wnioskiem z prac podkomisji jest też konieczność rozwinięcia i przygotowania "lepszych przepisów dotyczących konfliktu interesów". Jak tłumaczył, chodzi o to, by pracownicy i zarządzający SKOK-ami nie mogli wynajmować im swoich własnych lokali czy prowadzić firmy, które wykonują usługi dla SKOK-ów. "Czy odnosić inne korzyści osobiste bądź rodzinne z tego, że pełnią określone funkcje w SKOK-ach" - dodał Święcicki.

Przekonywał, że "wyjaśnienie, jak powstał mechanizm, który powodował, że SKOK-i mogły tak długo cieszyć się opieką i parasolem ochronnym określonych osób (...) jest absolutnie konieczne, jeśli chcemy uzdrowić sytuację wokół SKOK; jeśli nie chcemy, aby pieniądze zwykłych ludzi służyły powstawaniu prywatnych, gigantycznych majątków i finansowaniu działalności politycznej".