Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Moon nie umieścił Izraela i Hamasu na czarnej liście państw naruszających prawa dzieci podczas konfliktów zbrojnych. Uznał jednak za nie do zaakceptowania dużą liczbę ofiar wśród dzieci w Gazie i na Zachodnim Brzegu.
Reklama

Przedstawicielka ONZ do spraw dzieci w konfliktach zbrojnych Leila Zerrougui rekomendowała umieszczenie zarówno Izraela, jak i Hamasu na liście państw i organizacji, które rekrutują, zabijają, okaleczają bądź wykorzystują seksualnie dzieci podczas działań wojennych. Ban Ki Moon, do którego należał ostateczny głos w tej sprawie, odrzucił tę rekomendację. W raporcie przesłanym Radzie Bezpieczeństwa sekretarz generalny napisał jednak, że izraelskie operacje militarne w Gazie i na Zachodnim Brzegu mają druzgocący wpływ na sytuację dzieci.

Według ONZ, w 2014 roku podczas izraelskiej ofensywy w Gazie zginęło ponad 550 dzieci palestyńskich i czworo izraelskich. Łączna liczba rannych dzieci w konflikcie izraelsko-palestyńskim wyniosła ponad 5 tysięcy, zdecydowana większość po stronie palestyńskiej.