Europoseł Janusz Korwin - Mikke został pozbawiony immunitetu poselskiego. Zdecydowali o tym w głosowaniu posłowie Parlamentu Europejskiego.

Z końcem ubiegłego roku Prokurator Generalny przekazał przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego wniosek o uchylenie immunitetu i umożliwienie pociągnięcia do odpowiedzialności karnej europosła Janusza Korwin - Mikkego. Chodziło o wydarzenie, do którego doszło w lipcu ubiegłego roku w Warszawie, podczas spotkania nowo wybranych polskich posłów do Parlamentu Europejskiego, zorganizowanego przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Eurodeputowany Michał Boni został spoliczkowany przez Janusza Korwin-Mikkego.

Zawiadomienie do prokuratury, złożone przez MSZ dotyczyło naruszenia nietykalności funkcjonariusza publicznego podczas pełnienia obowiązków służbowych.
Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów przychylił się do wniosku prokuratury i uchylił immunitet polskiemu politykowi. Za dokonany czyn Januszowi Korwin-Mikkemu, grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Reklama