Prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał telefonicznie w niedzielę wieczorem z prezydentem USA Barackiem Obamą. - poinformował PAP prezydencki minister Jaromir Sokołowski."Prezydent USA w rozmowie telefonicznej złożył prezydentowi Komorowskiemu życzenia z okazji Święta Niepodległości. Poprosił go też o przekazanie ich wszystkim Polakom" - relacjonował Sokołowski.

Jak dodał, Komorowski "podziękował za pamięć i przypomniał, że w chwili odzyskiwania niepodległości USA były po stronie Polaków". "Prezydent Komorowski pogratulował Barackowi Obamie zwycięstwa w wyborach prezydenckich i wyraził nadzieję na dalsze pogłębienie relacji polsko-amerykańskich" - powiedział prezydencki minister.

Prezydent Obama podkreślił, że "sojusznicze związki między USA i Polską są silne i nierozerwalne", a "symbolem rzeczywistego postępu określił rozpoczęcie misji przez pododdział sił zbrojnych USA w Łasku" - cytował Sokołowski przebieg rozmowy.

Prezydent Komorowski wyraził z kolei nadzieję "na intensyfikację współpracy polsko-amerykańskiej również w innych dziedzinach, w tym w sposób szczególny w gospodarce".

Tematem rozmowy prezydentów Polski i USA była również perspektywa zbliżenia Ukrainy do zachodu po wyborach parlamentarnych w tym kraju.