Emir Kuwejtu szejk Sabah al-Ahmad al-Dżabir as-Sabah rozwiązał w niedzielę parlament, czego domagała się opozycja - podała telewizja państwowa. Ta oczekiwana decyzja toruje drogę do nowych wyborów parlamentarnych.

Zgodnie z konstytucją wybory powinny zostać zorganizowane w ciągu 60 dni od rozwiązania parlamentu.

Zgromadzenie Narodowe zostało rozwiązane już po raz szósty od 2006 r. Po raz ostatni miało to miejsce w czerwcu br. na mocy decyzji Najwyższego Sądu Konstytucyjnego. Ówczesny parlament w następstwie wyborów z lutego zdominowany był przez islamistyczną opozycję.

Następnie trybunał przywrócił Zgromadzenie Narodowe wybrane podczas głosowania w 2009 roku. W grudniu 2011 r. parlament ten został rozwiązany po protestach przeciwko oskarżanemu o korupcję premierowi.

W środę rząd zalecił emirowi, by rozwiązał parlament z 2009 r. Nie mógł on rozpocząć prac z powodu bojkotu prowadzonego przez deputowanych. Jak podała telewizja, w niedzielę emir wydał "dekret dotyczący rozwiązania parlamentu z 2009 r.".

Powodem częstych kryzysów politycznych w Kuwejcie, będącym krajem członkowskim OPEC (Organizacji Państw-Eksporterów Ropy Naftowej), jest walka o władzę wewnątrz dynastii Sabahów. Ród ten panuje w Kuwejcie od ponad 250 lat.