W depeszy gratulacyjnej Putin zaznaczył, że Hollande obejmuje urząd "w szczególnie trudnym i bardzo ważnym okresie nie tylko dla Europy, lecz i dla całej wspólnoty międzynarodowej, które czeka zadanie pokonania następstw kryzysu ekonomicznego i finansowego, a także opracowania nowego modelu współpracy".

Podkreślił, że w epoce globalizacji problemy, w obliczu których stoi świat, takie jak rozprzestrzenianie broni masowego rażenia, międzynarodowy terroryzm, przestępczość międzynarodowa, przemyt broni czy katastrofy naturalne, wymagają współpracy i koordynacji działań. Zapewnił, że tym wyzwaniom pomaga sprostać współpraca strategiczna między Rosją a Francją i podkreślił gotowość współpracy z nowym szefem francuskiego państwa.

Putin zastąpił na stanowisku prezydenta Dmitrija Miedwiediewa, którego w 2008 roku, odchodząc z urzędu szefa państwa, wyznaczył na swojego następcę, a teraz desygnował na premiera. Socjalista Hollande, który w drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji pokonał dotychczasowego szefa państwa Nicolasa Sarkozy'ego, przejmie z jego rąk władzę 15 maja.