Irlandzki Ryanair planuje w przyszłym roku otworzyć połączenie z podwarszawskiego lotniska w Modlinie - zapowiedział wiceprezes Ryanaira Michael Cawley. Przewoźnik chce uruchomić od razu 10-12 połączeń. Lotnisko ma być gotowe w przyszłym roku.

Zgodnie z planami, władze lotniska w Modlinie spodziewają się, że regularne połączenia lotnicze międzynarodowe i krajowe rozpoczną się jesienią przyszłego roku, wcześniej port ma przyjąć kibiców Euro 2012. W poniedziałek na terminalu pasażerskim zawieszono wiechę.

"Jak tylko lotnisko w Modlinie będzie gotowe na pasażerów, my również będziemy gotowi ich przewieźć. Chcemy od razu uruchomić 10-12 połączeń" - powiedział we wtorek dziennikarzom Cawley. Nie ujawnił jednak, o jakie kierunki chodzi, ale - jak podkreślił - rozważanych jest 40 miast, m.in. Wenecja, Berlin, Frankfurt, Dublin, Oslo, Malaga.

"Modlin jest fantastycznym miejscem do dalszej naszej ekspansji na polskim rynku. Posiada doskonałą lokalizację, Warszawa jest stolicą Polski, do której przylatuje najwięcej turystów" - powiedział. Dodał, że w ciągu roku od rozpoczęcia rejsów z Modlina, przewoźnik spodziewa się przewieźć ok. 1 mln pasażerów. W ciągu 5 lat z lotniska ma operować 10 samolotów na 40 trasach.

Cawley poinformował dziennikarzy, że we wtorek rozmawiał z władzami lotniska w Modlinie. "Mamy nadzieję być pierwszym i najlepszym przewoźnikiem na tym lotnisku" - powiedział.

"Dopóki te rozmowy nie będą sfinalizowane, to nie przedstawimy żadnych szczegółów, gdyż obowiązuje nas tajemnica handlowa, podobna jak w przypadku rozmów z innymi liniami lotniczymi" - powiedziała PAP Edyta Mikołajczyk z lotniska w Modlinie. "Liczymy, że już jesienią na lotnisku będą się odbywały regularne rejsy większości przewoźników zainteresowanych współpracą z Lotniskiem Warszawa-Modlin" - dodała.