"Przekroczyliśmy zamierzony wcześniej cel. Uzyskaliśmy zobowiązania w wysokości 4,3 mld dolarów" - powiedział na konferencji prasowej Mitchell. "Uratujemy cztery miliony ludzkich istnień", szczepiąc do 2015 roku 250 mln dzieci - dodał.

Główni darczyńcy to Wielka Brytania, która obiecała 1,335 mld dolarów, a zaraz po niej Fundacja Billa i Melindy Gates - 1 mld dolarów i Norwegia - 667 mln dolarów.

Konferencję zorganizowała koalicja Globalny Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień

Konferencję zorganizowała koalicja Globalny Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień (GAVI), w której skład wchodzą organizacje pozarządowe i partnerstwa publiczno-prywatnego.

Konferencja darczyńców chciała zebrać 3,7 mld dolarów na program szczepień w latach 2011-2015 w krajach, które nie mogą pozwolić sobie na kupowanie szczepionek po cenach, jakie płaci się na Zachodzie.

Szczepienia dzieci przeciwko pneumokokom powodującym zapalenie płuc, bakterii Haemophilus influenzae typ b, przeciwko dyfterytowi, krztuścowi (koklusz), tężcowi, odrze, rotawirusom wywołującym ostre biegunki należą do szczepień rutynowych w krajach bogatszych, ale wielu krajów biednych nie stać na nie.

GAVI podaje, że w ubiegłym dziesięcioleciu dzięki programom szczepień pomogła uratować życie ponad 5 mln dzieci.