Organizatorzy uroczystości dziękczynnych za beatyfikację Jana Pawła II, które odbędą się 13 maja w Fatimie, w środkowej Portugalii, obawiają się zamachu ze strony Al-Kaidy - poinformował w sobotę lizboński dziennik "Correio da Manha".

Według gazety, portugalska policja zwiększy o 100 proc. liczbę swoich funkcjonariuszy podczas uroczystości.

"Nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwać będzie około 200 policjantów z różnych jednostek, w tym m.in. funkcjonariusze Republikańskiej Gwardii Narodowej, kawalerii oraz służb specjalnych" - powiedział Manuel Figueiredo, komendant terytorialny Republikańskiej Gwardii Narodowej z miasta Santarem.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa sanktuarium w Fatimie Leopoldina Simoes, w uroczystościach 13 maja, które odbędą się na głównym placu przed bazyliką, udział weźmie kilka tysięcy zagranicznych pielgrzymów, w tym siedem grup z Polski. Według szacunków organizatorów, w uroczystościach uczestniczyć będzie łącznie co najmniej 250 tys. osób.

Do podziękowania w Fatimie za beatyfikację Jana Pawła II wezwali portugalscy biskupi w liście pasterskim z 14 marca. Napisali w nim, że polski papież "na zawsze pozostanie znany światu jako Papież Fatimy".

Jan Paweł II odwiedził Fatimę podczas swoich trzech pielgrzymek do Portugalii: w 1982, 1991 i 2000 roku. Podczas pierwszej z nich był celem nieudanego ataku ze strony byłego księdza lefebrysty Juana Krohna.