Reklama

W informacji zamieszczonej w piątek na stronie MUW napisano, że na Mazowszu dla pacjentów z COVID-19 przeznaczone są łącznie 4 187 łóżek, czyli o 303 więcej niż w czwartek, a także 417 respiratorów - o prawie 120 więcej.

Obecnie hospitalizowanych jest 2 890 chorych, więc w ciągu doby przybyło w mazowieckich szpitalach 104 pacjentów. 338 z nich wymaga opieki respiratorowej, czyli o 49 więcej niż w czwartek.

Dzięki temu, że w województwie poszerzyła się baza łóżkowa i respiratorowa, mimo wzrostu liczby hospitalizowanych w szpitalach jest więcej wolnych miejsc. Obecnie dostępnych jest 1297 łóżek, podczas gdy w czwartek pozostawało ich 1 098. Wolnych jest także 79 respiratorów - dzień wcześniej było ich 10.

Jak podkreślił MUW w piątkowym komunikacie, szpital dysponuje również respiratorami, które nie są objęte decyzją wojewody i w sytuacji zagrożenia życia powinien je wykorzystywać. "Zgodnie z przepisami prawa, żaden szpital nie może odmówić przyjęcia pacjenta w stanie zagrożenia jego życia" - wskazał.

"W związku z powyższym nieakceptowane są odmowy przyjęć pacjentów zakażonych koronawirusem wymagających respiratoroterapii z powodu zajętych łóżek respiratorowych przeznaczonych decyzją Wojewody dla pacjentów zakażonych Sars-CoV-2. Każdy pacjent, który trafi do szpitala powinien otrzymać pomoc" - czytamy w komunikacie.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska