Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova potwierdziła we wtorek po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Państwa, że planowane przez rząd ogólnokrajowe testy muszą być dobrowolne i nieuczestniczenie w nich nie może być karane. Nie zakwestionowała samej idei testów.

„Jest bardzo prawdopodobne, że testy będą dobrowolne” – powiedział po posiedzeniu premier Igor Matovicz. Jego zdaniem osoby, które nie podadzą się testom, będą musiały spędzić 10 dni na obowiązkowej kwarantannie, bez prawa do zasiłku chorobowego. Matovicz zapowiedział też, że chce w 60 przejściach granicznych Słowacji testować wszystkie osoby wjeżdżające do kraju.

Czaputova, która wzięła udział w posiedzeniu Rady, choć nie jest jej członkiem, bo zasiadają w niej jedynie niektórzy ministrowie, powiedziała, że rząd musi znaleźć konstytucyjne podstawy do pozostawienia osób, które nie godzą się na testy, na kwarantannie. Jednocześnie skrytykowała premiera, że nie informował jej z wyprzedzeniem o operacji, którą będzie realizować armia. Prezydent jest na Słowacji zwierzchnikiem sił zbrojnych.

O przeprowadzeniu testów wszystkich obywateli ponad 5-milionowej Słowacji, także dzieci powyżej 10 roku życia, rząd zdecydował w niedzielę. Najbardziej dotknięte SARS-CoV-2 regiony na północy i wschodzie kraju mają być testowane w najbliższy weekend, w ramach programu pilotażowego. Reszta kraju ma być poddana badaniom w kolejny weekend. Według szacunków przeprowadzenie akcji wymaga udziału około 20 tys. osób personelu medycznego. Czaputova na posiedzeniu Rady podkreślała, że ich udział nie może odbywać się kosztem bieżącej opieki nad chorymi.

Minister Zdrowia Marek Krajczi zaapelował na konferencji prasowej we wtorek do lekarzy i innego personelu medycznego o udział w przedsięwzięciu. Poinformował o uruchomieniu portalu internetowego, na którym można dokonywać stosownych rejestracji. Testy mają być odpłatne. Według zamówionego przez dziennik „Hospodarzske Noviny” w pracowni badania opinii publicznej AKO sondażu na pewno lub prawdopodobnie chce poddać się testom około siedmiu na dziesięciu Słowaków.