Prezydent Andrzej Duda odwoła w środę szefową KPRP Halinę Szymańską i powoła na tę funkcję Grażynę Ignaczak-Bandych - dowiedziała się PAP. Doradcami prezydenta mają zostać: były poseł PiS Łukasz Rzepecki oraz były wojewoda małopolski Piotr Ćwik, który zajmie się koordynacją pracy doradców.

W środę o godz. 15.30 prezydent Andrzej Duda ma dokonać zmian w kierownictwie swej kancelarii. Szefową KPRP zostanie - według nieoficjalnych informacji PAP zbliżonych do Kancelarii - Grażyna Ignaczak-Bandych, która do tej pory pełniła funkcję dyrektor generalnej prezydenckiej kancelarii.

Ignaczak-Bandych wcześniej związana była z warszawskim samorządem, zasiadała m.in. w Radzie Warszawy, była przewodniczącą komisji edukacji i rodziny. Pracowała również w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pełniła także funkcję dyrektora generalnego w centralnym urzędzie administracji rządowej – Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Od 2008 r. jest urzędnikiem mianowanym służby cywilnej.

Funkcje etatowego doradcy prezydenta ma objąć w środę Łukasz Rzepecki - były poseł PiS, później związany z Kukiz'15. Wcześniej Rzepecki był dyrektorem biura poselskiego Marcina Mastalerka. W październiku 2017 r. Rzepecki - wówczas zasiadający w klubie PiS - został z niego wykluczony po tym jak zapowiedział, że zagłosuje za uchyleniem immunitetu posłowi PiS Dominikowi Tarczyńskiemu. Po tej decyzji Rzepecki przeszedł do klubu Kukiz'15.

Etatowym doradcą prezydenta zostanie również w środę były poseł i były wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Według informacji PAP, Ćwik ma zajmować się koordynacją pracy doradców prezydenckich; będzie mu podlegało Biuro Narodowej Rady Rozwoju Samorządu i Inicjatyw Obywatelskich.

Do tej pory Biuro podlegało zastępcy szefa kancelarii Pawłowi Musze. Według informacji PAP, wbrew pojawiającym się wcześniej doniesieniom medialnym, Mucha ma zachować stanowisko wiceszefa KPRP.

Ze stanowiska podsekretarz stanu w KPRP odwołana zostanie natomiast Anna Surówka-Pasek, która będzie pełniła funkcję doradcy etatowego.

W środę rano rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, pytany o planowane zmiany w prezydenckiej kancelarii, mówił w TVP Info, że KPRP jest organem pomocniczym głowy państwa, więc "to naturalne, że dobiera sobie współpracowników, szczególnie w takim okresie jak dziś - prezydent zaczął kolejną kadencję i to taki moment, kiedy te zmiany będą przeprowadzone".(PAP)