W Holandii we wtorek potwierdzono 3011 nowych przypadków zakażenia koronawirusem; jest to nowy dzienny rekord wzrostu liczby infekcji - poinformował Narodowy Instytut Zdrowia (RIVM).

„Liczba przypadków gwałtownie wzrosła w prawie wszystkich regionach i we wszystkich grupach wiekowych” - przekazał RIVM.

Poprzedni rekord - 2995 infekcji - odnotowano w niedzielę.

Według danych amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Holandii dotąd zgłoszono 122 538 przypadków zakażenia SARS-CoV-2, a 6442 osoby zmarły w związku z Covid-19.

We wtorek wieczorem zaczną obowiązywać nowe obostrzenia, ogłoszone w poniedziałek przez rząd. Premier Mark Rutte powiedział, że restrykcje są nieuniknione ze względu na szybkość rozprzestrzeniania się wirusa.

Przedsiębiorcom zalecono, aby pracownicy pracowali w domu, z wyjątkiem przypadków, gdy ich obecność jest niezbędna. Bary i restauracje muszą być zamknięte najpóźniej o godz. 22. Holendrzy mają unikać podróżowania między Amsterdamem, Rotterdamem i Hagą - miastami o najwyższym wskaźniku infekcji - jeżeli nie jest to konieczne. Sklepy detaliczne w tych miastach będą mogły odmówić obsługi klientom, którzy nie noszą masek. Imprezy sportowe będą zamknięte dla publiczności, a zgromadzenia ograniczone do 40 osób. W spotkaniach towarzyskich w domach będą mogły brać udział maksymalnie trzy osoby. (PAP)

kib/ kar/

arch.