W Rosji liczba przypadków śmiertelnych Covid-19 od początku epidemii sięgnęła w piątek 12 123, gdy w ciągu ostatniej doby zmarło 186 chorych. Najwięcej nowych zgonów - 30 - odnotowano w Petersburgu. W Moskwie zmarło w ciągu minionej doby 13 osób.

Dobowy przyrost zgonów - 186 - jest wyższy niż w czwartek, gdy sztab rządowy poinformował o 167 zmarłych pacjentach.

W ciągu ostatniej doby wykryto w Rosji 6406 zakażeń koronawirusem i łączna liczba infekcji sięga teraz 759 203. Wyzdrowiały 539 373 osoby, z których 7681 zostało wypisanych ze szpitali w ciągu ostatniej doby.

Oficjalne dane świadczą o tym, że szczyt epidemii minął już we wszystkich regionach Federacji Rosyjskiej – powiedział państwowej agencji RIA Nowosti ekspert ds. statystyki Agasi Tawadian. Jednocześnie nie można mówić, by epidemia słabła szybko. Spośród ponad 80 regionów FR spadek zachorowań jest znaczący w szesnastu, w 32 regionach epidemia słabnie powoli, w 21 – spadek jest oczekiwany, a pozostałe regiony wciąż znajdują się „w sferze silnych turbulencji” – powiedział ekspert.

Sytuacja epidemiczna nie pozwala na przeprowadzenie 26 lipca pochodu Nieśmiertelny Pułk – uznali w czwartek jego organizatorzy. Podczas tej akcji, odbywającej się zwykle 9 maja, gdy Rosja świętuje Dzień Zwycięstwa, ludzie niosą w pochodzie portrety swoich przodków walczących w II wojnie światowej. 9 maja br. pochód nie odbył się z powodu epidemii.

Mimo ostrzeżeń urzędu sanitarnego Rospotriebnadzor w Jekaterynburgu około 10 tys. ludzi wzięło udział w procesji w nocy z czwartku na piątek upamiętniającej egzekucję rodziny carskiej w 1918 roku. W zeszłym roku doroczna procesja zgromadziła 60 tys. ludzi.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)