Polska we współpracy z Komisją Europejską udzielą pomocy Białorusi w walce z Covid19. W czwartek z Polski ma wyruszyć konwój 44 ciężarówek, które dostarczą na Białoruś 300 ton sprzętu – poinformowało na Twitterze Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE.

Jak dowiedziała się PAP, wsparcie będzie zawierało m.in. maseczki ochronne, przyłbice, płyny dezynfekujące, leki oraz kilkadziesiąt respiratorów. Wartość przekazanych środków przekroczy 11 mln euro.

Z ramienia KE pomoc koordynuje Dyrekcja Generalna ds. ochrony ludności i pomocy humanitarnej.

O pomocy poinformował też na sowim Twitterze unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz.

"Na prośbę Białorusi o pomoc za pośrednictwem unijnego mechanizmu ochrony ludności odpowiedziała Polska, przesyłając potrzebny sprzęt. Dziękujemy Polsce za wysłanie konwoju ciężarówek, przewożących 300 ton sprzętu na Białoruś do walki z COVID-19. Unijna solidarność wykracza poza granice UE" - napisał komisarz.

Białoruś znajduje się w dziesiątce krajów z największą liczbą zakażonych w przeliczeniu na milion mieszkańców. Białoruscy epidemiolodzy prognozowali wcześniej, że spadek liczby infekcji może nastąpić pod koniec maja lub na początku czerwca.

W ciągu ostatnich kilku dni liczba dziennych infekcji utrzymuje się poniżej 900. Wcześniej przez ponad trzy tygodnie przyrosty były wyższe niż 900 przypadków dziennie.

Na Białorusi nie wprowadzano w związku z epidemią szerokiej kwarantanny. Jak dotąd na Białorusi od początku epidemii potwierdzono ponad 44 tys. przypadków zakażenia. Z powodu Covid-19 zmarło ponad 200 osób.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)