Jak dowiedziała się PAP, wsparcie będzie zawierało m.in. maseczki ochronne, przyłbice, płyny dezynfekujące, leki oraz kilkadziesiąt respiratorów. Wartość przekazanych środków przekroczy 11 mln euro.

Z ramienia KE pomoc koordynuje Dyrekcja Generalna ds. ochrony ludności i pomocy humanitarnej.

O pomocy poinformował też na sowim Twitterze unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz.

"Na prośbę Białorusi o pomoc za pośrednictwem unijnego mechanizmu ochrony ludności odpowiedziała Polska, przesyłając potrzebny sprzęt. Dziękujemy Polsce za wysłanie konwoju ciężarówek, przewożących 300 ton sprzętu na Białoruś do walki z COVID-19. Unijna solidarność wykracza poza granice UE" - napisał komisarz.

Białoruś znajduje się w dziesiątce krajów z największą liczbą zakażonych w przeliczeniu na milion mieszkańców. Białoruscy epidemiolodzy prognozowali wcześniej, że spadek liczby infekcji może nastąpić pod koniec maja lub na początku czerwca.

W ciągu ostatnich kilku dni liczba dziennych infekcji utrzymuje się poniżej 900. Wcześniej przez ponad trzy tygodnie przyrosty były wyższe niż 900 przypadków dziennie.

Na Białorusi nie wprowadzano w związku z epidemią szerokiej kwarantanny. Jak dotąd na Białorusi od początku epidemii potwierdzono ponad 44 tys. przypadków zakażenia. Z powodu Covid-19 zmarło ponad 200 osób.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)