"Nie spodziewamy się drugiej fali w najbliższym czasie, jeśli nadal zasady będą przestrzegane" - powiedział Koca na konferencji prasowej. Dodał, że władze Turcji, podobnie jak innych krajów, przygotowują się na ewentualność wzrostu zakażeń koronawirusem od września lub października.

Koca ogłosił, że w środę po raz pierwszy od dwóch miesięcy liczba nowych wykrytych infekcji w ciągu jednego dnia spadła poniżej tysiąca. Zarejestrowano 972 nowe przypadki Covid-19 i 32 zgony zakażonych pacjentów. Łączny bilans epidemii w Turcji to 153 tys. zachorowań i 4 222 zgony.

W związku ze stopniowym spadkiem liczby nowych infekcji Ankara planuje zniesienie części wprowadzonych restrykcji. Od czerwca ponownie dozwolone będą podróże międzymiastowe; bilety kolejowe i lotnicze będą mogły kupić osoby z zaświadczeniami o braku problemów zdrowotnych. W tym celu władze chcą wprowadzić specjalny system certyfikatów, który jednocześnie umożliwi śledzenie kontaktów podróżnych.

W ubiegłym tygodniu władze złagodziły nieco zasady wprowadzonego w kwietniu zakazu wyjścia z domów dla seniorów oraz młodzieży i dzieci poniżej 20 roku życia. Każda z grup ma teraz wyznaczone poszczególne dni, w ciągu których może wyjść z domu na cztery godziny. (PAP)