Na nadzwyczajnym posiedzeniu, które odbyło się w piątek w formie telekonferencji, rząd zezwolił ministrowi zdrowia na podpisanie umowy z południowokoreańską firmą na zakup 30 tys. testów na obecność koronawirusa o wartości 303 tys. dolarów. Chodzi o testy PCR, mające europejski certyfikat.

Podjęto również decyzję o imporcie z Chin ponad 1,1 mln maseczek jednorazowego użytku i 1 mln - wielokrotnego, a także 50 respiratorów. Zagwarantowano środki na ich transport.

Rząd wydał też zezwolenie na przejazdy pracowników rolnych przez utworzone w ramach stanu nadzwyczajnego posterunki kontrolne na rogatkach miast. Do przejścia wymagane są dokumenty, udowadniające konieczność podróży. Pracownicy powinni posiadać środki ochronne – maseczki i rękawiczki.

Reklama

Na konferencji prasowej minister pracy i polityki socjalnej Denica Saczewa poinformowała, że od początku wprowadzenia stanu nadzwyczajnego cztery tygodnie temu zarejestrowano 72 tys. bezrobotnych. W środę liczba bezrobotnych wynosiła ok. 60 tys.

Ponad 60 proc. Bułgarów spodziewa się spadku dochodów w najbliższych 12 miesiącach - wskazuje badanie agencji Trend, przeprowadzone w grupie 1005 dorosłych obywateli w pierwszych pięciu dniach kwietnia.

Jedna trzecia ankietowanych obawia się, że straci pracę, a zaledwie 25 proc. nie ma takich obaw. 43 proc. respondentów ma oszczędności, wystarczające na miesiąc, 21 proc. nie ma żadnych, a tylko 8 proc. deklaruje, że posiada środki na przeżycie co najmniej trzech miesięcy.

73 proc. Bułgarów wie o rządowym planie pomocy dla przedsiębiorców, 56 proc. z nich uważa, że przewidziane w nim kroki nie są wystarczające, aprobuje je 27 proc.

Ewgenia Manołowa (PAP)