Prezes PSL zapowiedział, że klub PSL-Koalicja Polska-Kukiz'15 przedstawi na piątkowym posiedzeniu Sejmu kolejny pakiet rozwiązań dla pracowników i rolników, który będzie miał formę autopoprawki do dotąd złożonych projektów. "W piątek do naszego projektu ustawy antykryzysowej składamy autopoprawkę; mamy nadzieję, że w piątek będzie ona rozpatrzona" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Jego zdaniem potrzebna jest "prawdziwa pomoc dla przedsiębiorców i pracowników", a pakiet rządowy przegłosowany w Sejmie jest niewystarczający. "Musimy przyjąć rozwiązanie, które daje płynność firmom, zwalniając z PIT, CIT, zwalniając z ZUS. Wszystkie firmy, a nie tylko te, które są mikroprzedsiębiorstwami" - przekonywał polityk. Jak zaznaczył, "te rozwiązania mogą być przyjęte na najbliższym posiedzeniu Sejmu". "To są dziś zadania dla polityków najważniejsze, a nie hocki-klocki polityczne" - mówił.

Według prezesa PSL rząd powinien zawiesić "wszystkie swoje gierki wewnątrz partii i rządu, i zająć się tylko pomocą dla pracowników". "Ustawa (tzw. tarcza antykryzysowa) przyjęta w nocy z piątku na sobotę nie zmienia dla wielu firm naprawdę nic" - ocenił Kosiniak-Kamysz. Jak zauważył, "PiS odrzuciło poprawki sejmowe i senackie, bo tylko i wyłącznie zależy im na grze politycznej".

"Ustawka pod wybory dla Andrzeja Dudy i likwidacja Rady Dialogu Społecznego jest dla nich ważniejsza, niż prawdziwa pomoc firmom, przedsiębiorcom i pracownikom" - oświadczył Kosiniak-Kamysz.

Jego zdaniem "wyborów prezydenckich 10 maja nie będzie". Prezes PSL uważa, że zgłoszenie przez PiS projektu, który przewiduje możliwość głosowania korespondencyjnego dla wszystkich "jest tego najlepszym potwierdzeniem". "Tego typu wrzutki są po to, żeby nie rozmawiać o brakach w szpitalach, o bardzo trudnej sytuacji pracowników ochrony zdrowia, o upadających firmach" - podkreślił.

Kosiniak-Kamysz - jak mówił - nie wierzy, by minister zdrowia Łukasz Szumowski wyraził pozytywną opinię o możliwości przeprowadzenia wyborów 10 maja. Ocenił, że już dziś są warunki dające podstawy do ogłoszenia w Polsce stanu klęski żywiołowej, a stan ten nie jest ogłoszony "tylko z powodów politycznych" i "z powodu ustawki dla Andrzeja Dudy".

Klub Koalicji Polskiej kilkanaście dni temu przedstawił projekt propozycji legislacyjnych, zakładających zawieszenie poboru podatków PIT, CIT oraz składek na ZUS i jak najszybszy zwrot VAT dla przedsiębiorców w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa.(PAP)