Dwóch pacjentów znajdujących się na OIOM-ie szpitala przy ul. Stępińskiej jest zakażonych koronawirusem - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka prasowa stołecznego ratusza Karolina Gałecka. W związku z sytuacją 45 osób skierowano na kwarantannę, w tym 14 lekarzy.

"Testy potwierdziły obecność koronawirusa u dwóch pacjentów, znajdujących się na OIOM-ie szpitala przy ul. Stępińskiej" - przekazał ratusz. Dodatni wynik testu otrzymała także jedna z pielęgniarek pracująca w tym szpitalu, o czym ratusz informował już wcześniej. Miejscem zakażenia była prywatna stacja dializ przy ul. Mangalia.

Pacjenci zostali przewiezieni do Szpitala MSWiA przy ul. Wołoskiej (jest to szpital jednoimienny dedykowany pacjentom z koronawirusem - PAP). Pielęgniarka, która pracowała w stacji dializ przy ul. Magnalia, gdzie stwierdzono zakażenie pacjentów COVID-19, jest w kwarantannie.

Magistrat poinformował również, że w związku z zaistniałą sytuację, szpital dochował wszelkich procedur podwyższonego bezpieczeństwa wobec pacjentów. "Kontakty personelu zostały ograniczone do minimum, pobrano wymazy. Stacja dializ została zdezynfekowana" - przekazano.

Zgodnie z procedurami, na kwarantannę skierowano 45 osób: 14 lekarzy, 19 pielęgniarek i siedem osób personelu pielęgniarsko-medycznego i pięć osób personelu pomocniczego. Ponadto kontakty krzyżowe zakażonych pacjentów z pacjentami innych oddziałów są w trakcie badania, a personel szpitala, który mógł mieć kontakt z zakażonymi, zostanie poddany testom w najbliższych dniach. Pacjenci z Oddziału Intensywnej Terapii również będą poddani takim testom.

Szpital w tej chwili nie przyjmuje ostrych, ciężkich stanów, które wymagają użycia respiratora. Działają za to oddziały: laryngologia, okulistyka, chirurgia (bez możliwości operacji) i oddział internistyczny.