Klub PSL-Kukiz15 zwrócił się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o pilne zwołanie komisji ds. kontroli państwowej oraz Prezydium Sejmu, aby uzyskać informacje o tym, co dzieje się w Najwyższej Izbie Kontroli - poinformował w czwartek wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski.

W środę, na zlecenie prokuratury w Białymstoku, funkcjonariusze CBA przeprowadzili przeszukania w 20 miejscach na potrzeby śledztwa dotyczącego m.in. podejrzeń nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych szefa NIK Mariana Banasia. CBA weszło także do siedziby NIK.

Zgorzelski ocenił w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie, że od kilku dni mamy do czynienia z "erozją systemu państwa". "Polacy powinni mocno zapiąć pasy, zaopatrzyć się w popcorn i patrzeć jak politycy partii rządzącej okładają się politycznymi maczugami" - podkreślił.

"Mamy do czynienia z najlepszym filmem gangsterskim jaki można było oglądać od wielu lat" - dodał wicemarszałek. "Po gangu pruszkowskim i wołomińskim przychodzi czas na +gang nowogrodzki+. Polacy dzisiaj widzą, że służby państwa zamiast chronić obywateli, chronią tylko aparatczyków partyjnych i cały czas tylko i wyłącznie interesują się i zajmują samymi sobą" - zauważył polityk PSL.

"Dlatego jako wicemarszałek Sejmu, ale także przedstawiciel naszego klubu parlamentarnego zwracamy się do pani marszałek Sejmu Elżbiety Witek po pierwsze o zwołanie Prezydium Sejmu, abyśmy mogli uzyskać informacje o tym, co dzieje się tak naprawdę w NIK. Zwracamy się także o pilne zwołanie komisji ds. kontroli państwowej, aby właśnie ta komisja mogła tymi sprawami się zająć" - oświadczył Zgorzelski.

Zdaniem Marka Sawickiego mamy do czynienia z bardzo poważną sytuacją. Poseł przypomniał, że szef NIK Marian Banaś został powołany przez polityków PiS kolejno na szefa Krajowej Administracji Skarbowej, ministra finansów oraz szefa NIK. "Dziś mamy sytuację, w której polskie służby kierowane przez Mariusza Kamińskiego, nadzorowane przez premiera Mateusza Morawieckiego ośmieszają polskie państwo na arenie międzynarodowej udając, że zwalczają potencjalnego przestępcę, którego wcześniej sami wyhodowali" - zaznaczył Sawicki.

Według rzecznika PSL Miłosza Motyki widać, że PiS nie ma na Mariana Banasia ani planu "A", planu "B", ani planu "C". "Ma tylko plan CBA wobec Mariana Banasia. A ten plan przede wszystkim nie buduje zaufania do państwa polskiego" - powiedział Motyka.

Posłowie PSL-Kukiz15 we wniosku do marszałek Witek pytają czy działania CBA są pokłosiem niekorzystnych wobec innych instytucji państwowych wyników kontroli prowadzonych przez NIK, w których wskazano liczne nieprawidłowości oraz na jakiej podstawie prawnej funkcjonariusze CBA prowadzili czynności w NIK. Chcą też wiedzieć, dlaczego CBA nie badało oświadczeń majątkowych Mariana Banasia jako sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów oraz jego oświadczeń majątkowych, wtedy kiedy był szefem Krajowej Administracji Skarbowej i ministrem finansów.