Sekretarz stanu USA Mike Pompeo ogłosił w poniedziałek, że jego resort ma zamiar przekazać dodatkowe 2 miliony USD wsparcia finansowego dla Fundacji Auschwitz-Birkenau.

"Dzisiaj ogłosiłem, że departamentu stanu ma zamiar przeznaczyć dodatkowe 2 mln USD dla Fundacji Auschwitz-Birkenau, we współpracy z Kongresem" - napisał na Twitterze szef amerykańskiej dyplomacji. Pompeo zaznaczył, że to dodatek do 15 mln USD, które Stany Zjednoczone "przekazały wcześniej, by świat nigdy nie zapomniał o niewymownych zbrodniach Holokaustu".

W proklamacji złożonej w poniedziałek na ręce prezydenta Polski Andrzeja Dudy przywódca USA Donald Trump napisał, że ustanawia 27 stycznia 2020 roku Narodowym Dniem Pamięci o 75. Rocznicy Wyzwolenia Auschwitz.

Trump wezwał wszystkich Amerykanów do obchodzenia tego dnia specjalnymi programami, ceremoniami, modlitwami i wspomnieniami poświęconymi zarówno ofiarom Holokaustu i prześladowań nazistów, jak i "tym mężczyznom i kobietom, którzy pomogli uwolnić ofiary tego okrucieństwa".

Fundacja Auschwitz-Birkenau zarządza bieżącą konserwacją terenu byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, w tym infrastruktury obozowej i wszystkich przedmiotów osobistych ofiar.

Stany Zjednoczone - zgodnie z danymi podanymi na stronie fundacji - są jej drugim największy państwowym darczyńcą (po Niemczech). Dotychczas przekazały na jej funkcjonowanie 15 mln USD.