Rada Naczelna PSL podjęła uchwałę dot. kontynuowania Koalicji Polskiej; mówimy w niej o wpisaniu do statutu partii postulatów Pawła Kukiza - poinformował w sobotę lider Stronnictwa Władysław Kosiniak-Kamysz.

W sobotę w Warszawie obradowała Rada Naczelna PSL. Szef ludowców powiedział na konferencji prasowej po Radzie, że przyjęła ona uchwałę dotyczącą kontynuowanie Koalicji Polskiej. "Rozszerzenia jej działalności, budowy na fundamencie demokracji, sprawiedliwości i obywatelskości"- podkreślił.

Kosiniak-Kamysz dziękował wszystkim tym, którzy wraz z PSL zbudowali Koalicję Polską, czyli ruchowi Kukiz'15, Unii Europejskich Demokratów, konserwatystom Marka Biernackiego oraz przedsiębiorcom, rzemieślnikom i stowarzyszeniom.

"Chcemy rozwijać ten ruch, to jest ruch społeczny, który znajduje się w centrum polskiej sceny politycznej, odwołuje się do wartości chrześcijańskich, ale patrzy w przyszłość. Jest za państwem silnym siłą swoich obywateli, a nie instytucji. Jest za państwem, które szuka przyjaciół, a nie wskazuje wrogów" - mówił lider Stronnictwa.

Reklama

"Mówimy w tej uchwale o przyjęciu postulowanych przez już wiele, wiele lat idei Pawła Kukiza, który mówi o większej demokratyzacji, o demokracji bezpośredniej, o roli ruchów obywatelskich, obywatelskiej kontroli nad wymiarem sprawiedliwości" - wyjaśnił lider PSL.

Reklama

Kosiniak-Kamysz poinformował, że w marcu lub w kwietniu odbędzie się kongres Koalicji Polskiej na którym zostanie podpisane trwałe porozumienie programowe. "Wszystkich, którzy podzielają wartości demokratycznego, sprawiedliwego państwa serdecznie zapraszamy do Koalicji Polskiej" - podkreślił.

Szef PSL poinformował też, że 9 lutego w Jasionce koło Rzeszowa odbędzie się Krajowa Konwencja Wyborcza PSL. "Wtedy już będzie ogłoszony termin wyborów i wtedy będę ubiegał się już o oficjalną rekomendację PSL na kandydata na prezydenta. To będzie wielkie wydarzenie już za dwa tygodnie, zapraszamy" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

W uchwale podjętej przez Radę Naczelną PSL czytamy, że pozytywnie ocenia ona współpracę w ramach Koalicji Polskiej z innymi stowarzyszeniami i ugrupowaniami politycznymi. "W związku z rozpoczynającą się kampanią sprawozdawczo-wyborczą Polskiego Stronnictwa Ludowego Rada Naczelna rekomenduje rozszerzenie aktualnych dokumentów programowych oraz statutu PSL" - podkreślono w uchwale.

"Będąc jedynymi spadkobiercami dziedzictwa Ruchu Ludowego chcemy w sposób szczególny zwrócić swoją uwagę na korzenie organizacji. Dlatego rekomendujemy dalsze wspieranie zasady praworządności, samorządności i pomocniczości, wzmocnienie demokracji bezpośredniej, zwiększenie kontroli społecznej w wymiarze sprawiedliwości poprzez wprowadzenie do polskiego porządku prawnego instytucji sędziów pokoju, oraz wybór Prokuratora Generalnego w wyborach powszechnych, a także obligatoryjnego referendum" - zaznaczono w dokumencie.

"Postulujemy także zmianę ordynacji na model mieszany, pozwalający na zwiększenie kontroli społecznej procesu wyborczego" - dodano.