W poniedziałek Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się projektem komisji ds. pedofilii - poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Dodał, że być może projektem zajmie się we wtorek rząd, a jeszcze w lipcu parlament.

Dworczyk został zapytany w Polsat News, czy na jednym z najbliższych posiedzeń rządu znajdzie się temat komisji ds. pedofilii, odpowiedział: "Dzisiaj na Komitecie Stałym Rady Ministrów projekt tej ustawy, prowadzony zresztą przez premiera (wicepremiera Jacka) Sasina, będzie omawiany i jeżeli uda się dokończyć w dniu dzisiejszym prace Komitetowi Stałemu Rady Ministrów, to ten projekt również stanie na jutrzejszej Radzie Ministrów tak, żeby jeszcze w lipcu trafić do parlamentu".

Dopytywany, kto będzie wchodził w skład komisji Dworczyk odpowiedział, że nie chce mówić o szczegółach, bo wciąż trwają prace legislacyjne. "Założenia są takie, że skład komisji będzie wybierany w części przez Sejm - tu będzie potrzebna większość 3/5 głosów. Chcemy, żeby to była jak najszersza reprezentacja, merytoryczna reprezentacja, plus osoby wskazywane przez pana premiera, przez pana prezydenta, przez Rzecznika Praw Dziecka" - mówił.

Szef kancelarii premiera pytany, ile osób będzie liczyć ta komisja, odpowiedział: "Na tym etapie, na którym ja zaznajamiałem się z projektem, to było siedem osób".

O zamiarze powołania komisji ds. badania przypadków pedofilii poinformował premier Mateusz Morawiecki, 21 maja. Jak wtedy zaznaczył, będzie ona zajmowała się wszystkimi środowiskami, m.in. duchownymi, a także środowiskami artystycznymi i nauczycielskimi. Szef rządu zapowiedział, że do udziału w jej pracach zostanie zaproszona także opozycja.